İnternet 2 milyon kişi arttı

İnternet 2 milyon kişi arttı
Türkiye Bankalar Birliği'nin eylül ayı 'İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri'ne göre, internet bankacılığını kullanan aktif müşteri son bir yılda 2 milyon kişi arttı.

İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı, Eylül 2012 itibariyle 21.6 milyon oldu. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı ise 13,4 milyon kişi olarak gerçekleşti.

Temmuz-Eylül 2012 döneminde yaklaşık 9 milyon bireysel müşteri en az bir kez internet bankacılığı giriş işlemi yaptı. Bu miktar, toplam kayıtlı bireysel müşteri sayısının yüzde 42'sini oluşturdu. Temmuz-Eylül 2012 döneminde, aktif bireysel müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 901 bin kişi, bir önceki üç aylık döneme göre ise 362 bin kişi artış oldu.

İnternet bankacılığı için kayıt yaptıran ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam (bireysel ve kurumsal) müşterilerin yüzde 42'si, Temmuz-Eylül 2012 döneminde en az bir kez internet bankacılığı işlemi yaptı. Temmuz-Eylül 2012 döneminde, toplam aktif müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon kişi, bir önceki üç aylık döneme göre ise 385 bin kişi artış oldu.

Temmuz-Eylül 2012 döneminde internet bankacılığı ile gerçekleştirilen 9.3 milyon adet yatırım işleminin hacmi 77.3 milyar TL oldu. Nisan-Haziran 2012 dönemine göre işlem hacminde 9.2 milyar TL tutarında bir azalış gerçekleşti. Temmuz-Eylül 2012 dönemi itibariyle, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 95 milyon, tutarı ise 370 milyar TL oldu.

İnternet bankacılığı hizmetlerini kullanan aktif kurumsal/tüzel müşterilerin yüzde 37'si ile aktif bireysel müşterilerin yüzde 32'si İstanbul'da. Bunu her iki müşteri grubunda da Ankara ve İzmir illeri takip etti. (VİE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com