İnternet Andıcı Yunanlara karşı!

İnternet Andıcı Yunanlara karşı!
Askerin internet sitelerinde hükümet, PKK ve Ermeniler dışında bir hedef daha vardı. Pontuslu.com sitesi de Yunanlara karşı kurulmuştu...

Hükümete karşı 'kara propaganda' yapmak için Genelkurmay Bilgi Destek Şubesi'nce 42 internet sitesinin kurulmasıyla ilgili İnternet Andıcı iddianamesinin 28 ek klasörü avukatlara dağıtıldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamenin ek delil klasörlerinde Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde hazırlandığı iddia edilen 42 internet sitesinin işleyiş sistemi hakkında detaylı bilgi verildi. Ek delil klasörleri içinde yer alan belgelerde ilk olarak www.pkkgercegi.net, www.terorguvenlik.net ve www.gurbetciler.info isimli internet sitelerinin yaptığı yayınlar hakkında bilgi verildi.

Pontus karşıtı site
Andıç iddianamesinin ek delil klasörlerinde kara propaganda yaptığı öne sürülen internet sitelerinden www.pontuslu.com isimli internet sitesinin içeriğinden bahsedildi. Andıç belgelerinde komşu ülke Yunanistan'ın Türkiye'ye olan bakışını içeren yazıların yer aldığı görüldü. 'İşte Yunanlıların Medeniyet ve İnsanlık Anlayışı' başlıklı haberin içeriğinin yer aldığı belgede söz konusu habere ilişkin “Yunanlılar, Türk'lere olan kinlerini küfürbaz, subjektif ve ırkçı bir dille ifade ederek Türklere iftiralarda bulunuyorlar. Bu sitedeki insanlık dışı yayınların önlenmesi ve okuyucuların gerçek dışı iddialarla yanıltılmasını önlemek amacıyla sitenin yayından kaldırılması için bir kampanya başlatıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Andıç klasörlerinde ayrıca KKTC'ye yönelik Kıbrıs Rum kesiminin izlediği politikaların eleştirildiği haberlere de yer verildi. Söz konusu andıç sitelerinde ayrıca Türk-Yunan ilişkilerinin tarihi, KKTC, Fener Rum Patrikhanesi ile ilgili haberlerin yer aldığı andıç iddianamesinin ek delil klasörlerinde yer aldı.

Kırmızı dosya haberi
Andıç iddianamesinin ek delil klasörlerinde yer alan ilgi çekici ifadelerden bir diğeri ise dönemin Dışişleri Bakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında yer alıyor. www.terörguvenlik.net isimli internet sitesinde yer alan bir haberde 2007'de Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile paylaştığı, terör örgütü PKK hakkında istihbarat bilgilerinin yer aldığı kırmızı dosya haberi oldu. 9 Ağustos 2007' de yayınlandığı tespit edilen “Bağdat'ta verilen kırmızı dosya” isimli haberde “Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Ankara ziyaretine eşlik eden Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'ye Türkiye'nin PKK ile ilgili yenilenmiş kırmızı dosyasını elden verdi” bilgisi yer alıyor. Kara propaganda amaçlı kurulduğu iddia edilen internet siteleri üzerinde detaylı inceleme yapan savcılık, söz konusu internet sitelerinin isim hakkının kimler tarafından alındığını araştırması için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na ( BDDK) talimat verdi, BDDK da 42 internet sitesinin alan adlarının andıç sanıkları tarafından alındığı tespit etti. İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasının tutuklu sanığı Albay Dursun Çiçek'in banka hesaplarına ilişkin inceleme yapan BDDK bazı bankalarda hesabı bulunan Çiçek'in yaptığı harcamaların internet sitelerinin alan adlarını almaya yönelik olduğunu tespit etti.

Devrimci Teğmenler de kullanmış
İnternet Andıcı iddianamesinin 28 ek klasöründe bugüne kadar hiç rastlanmayan bir bilgiye da yer verildi. İnternet sitelerinin hangi amaçla kurulduğu yönünde değerlendirme yapan savcı Cihan Kansız, andıç sitelerinin kara propaganda yapmak için kullanılmasının dışında TSK'da görev yapan ve “Devrimci Teğmenler” olarak isimlendirilen bir grup tarafından da kullanıldığını bilgisine yer verdi. Devrimci Teğmenler adlı grubun bu siteleri ordu tabanına yayılma ve bilgilendirme amaçlı kullandığı iddia edildi.

Davalar birleşti
13. Ağır Ceza Mahkemesi, İnternet Andıcı Davası'nın “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davası ile birleştirilmesini de kararlaştırmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com