İnternet düzenlemesi

İnternet düzenlemesi
AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:- "(AB'nin eleştirileri) Biz bu yasaları düzenlerken bireylerin haklarını koruyoruz, hem de bu konudaki yanlış uygulamaları ortadan kaldırıyoruz. Buna rağmen buna hala internette özgürlük kaldırılıyor diye yaygara

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, internet düzenlemesiyle ilgili AB'den gelen eleştiriler konusunda, "Biz bu yasaları düzenlerken bireylerin haklarını koruyoruz, hem de bu konudaki yanlış uygulamaları ortadan kaldırıyoruz. Buna rağmen buna hala internette özgürlük kaldırılıyor diye yaygara koparıyorlarsa kusura bakmasınlar, haksızlık ediyorlar. Yasayı iyice okusunlar, anlasınlar, sorsunlar, ondan sonra açıklama yapsınlar" dedi.

Avrupa Konseyi Programlar Direktörü Verena Taylor'u Türkiye Ulusal Ajansı'ndaki kabulü sırasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Çavuşoğlu, internet düzenlemesiyle ilgili AB tarafından dile getirilen endişeleri nasıl gidermeyi düşündükleri yönündeki soruya, "Endişeyi gidermek için herhangi bir şey yapmaya gerek yok. Yasa zaten çıktı. Bana göre gereksiz bir endişe. Her şeyden önce çıkan yasayı iyice incelemeleri gerekiyor. Ne olduğunu anlamaları gerekiyor, ondan sonra açıklama yapmaları gerekiyor" şeklinde cevap verdi.

Çavuşoğlu, internette herhangi bir kısıtlama yapılmasının söz konusu olmadığını belirterek, düzenlemeye ilişkin "Sadece kişilerin özel hayatı ihlal edildiği zaman müdahale hakkı veriyor ki, bu da en temel insan hakkıdır, bireysel özgürlüklerle ilgilidir" dedi.

AB Bakanı Çavuşoğlu, hiç kimsenin başkasının hayatını etkileyecek bir özgürlüğe sahip olmadığının bilinmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Günlük hayatta hukuk niye vardır? Bunları düzenler. İnternet ortamında bunların sınırsız olması zaten kabul edilemez. Bununla ilgili Avrupa Konseyi'nin de kararları var. Sanırım burada yanlış anlamalar var" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Başından beri sevgili dostum genişlemeden sorumlu komiser (Stefan) Füle'yle, gerekse diğer AB'deki dostlarımızla çok açık, samimi bir diyalog ortamı oluşturduk ve başlangıçta da kendilerine bir çağrı yaptık. Türkiye'deki herhangi bir yasa, herhangi bir gelişmeyle ilgili bizden böylesine samimi, açık bir diyalog ortamı varken, mektup yoluyla, telefon yoluyla sık sık görüşüyoruz. İki defa görüştüm bugüne kadar Füle'yle. Raportörle iki defa görüştük. Türkiye'deki herhangi bir yasa ya da gelişmeyle ilgili böylesine bir diyalog ortamı varken, tam bilgi almadan kamuoyuna açıklama yapmak doğrusu ortama yakışmıyor. Yani aramızdaki bu samimi diyalog ortamına yakışmıyor. Dolayısıyla Avrupalı dostlarımızdan bizim beklentimiz, bu samimi diyalog sürecini birlikte devam ettirmektir."

Yasanın, bireylerin özel hayatıyla ilgili bir ihlal olduğu zaman yetki verdiğini dile getiren Çavuşoğlu, içeriğin engellenmesi durumunda 24 saat içinde mahkemeye başvurulabileceğine, mahkemenin de 48 saat içinde karar vereceğine işaret etti. Çavuşoğlu, "Mahkeme 48 saat içinde müdahaleyi haklı da bulabilir haksız da bulabilir ama acilen bunları önlenmesi için - örneğin Sayın Baykal'la ilgili biliyorsunuz bir yayın olduğu zaman bunun kaldırılması günler aldı- şimdi dolayısıyla buradaki yasayı iyi anlamaları gerekiyor" diye konuştu.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Biz bu yasaları düzenlerken bireylerin haklarını koruyoruz hem de bu konudaki yanlış uygulamaları ortadan kaldırıyoruz. Buna rağmen buna hala internette özgürlük kaldırılıyor diye yaygara koparıyorlarsa kusura bakmasınlar, haksızlık ediyorlar. Yasayı iyice okusunlar, anlasınlar, sorsunlar, ondan sonra açıklama yapsınlar."

Muhabir: Sinan Polat
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com