İnternet düzenlemesi

İnternet düzenlemesi
AB Bakanı Çavuşoğlu:"İnternet konusundaki yeni yasal düzenlemenin temel gerekçesi, son derece dinamik bir alan olan internetin gerektirdiği ihtiyaçlara cevap verebilmektir"- "TİB'in internet erişiminin engellenmesi konusundaki yetki alanı ahlaka aykır

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, internet konusundaki yeni yasal düzenlemenin temel gerekçesinin, son derece dinamik bir alan olan internetin gerektirdiği ihtiyaçlara cevap verebilmek olduğunu belirtti.

AB Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çavuşoğlu'nun 5651 sayılı kanunda yapılan düzenlemeye​ ilişkin değerlendirmesine yer verilerek, "Kişilerin mahremiyetinin ihlalindeki artışı dikkate alan düzenleme, gizliliğin temini ve mahremiyete saygı hususlarında güvenlik artırıcı tedbirler getirmektedir. Düzenleme ayrıca, internete erişimin kısıtlanmasında orantısallık ilkesini ön plana çıkarmaktadır" denildi.

Çavuşoğlu, erişim engelinin, tüm internet sayfasını yasaklamak yerine sadece ilgili içeriğe yönelik olacağını belirterek, "Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı (TİB), telafisi güç zararların önüne geçebilmek için hassas konularda ve istisnai gizlilik durumlarıyla ilgili olarak erişimi sınırlandırabilir. Mağdur olduğunu iddia eden kişi, 24 saat içinde Sulh Ceza Mahkemesine başvurabilecek ve mahkemenin en geç 48 saat içinde vereceği karara göre engelleme devam edecek veya kalkacaktır. TİB'in internet erişiminin engellenmesi konusundaki yetki alanı ahlaka aykırı, müstehcen ve çocuk istismarına ilişkin konularla sınırlı olacaktır" ifadesini kullandı.

AB Bakanı, şunları kaydetti:

"Öte yandan, şu hususun altını da önemle çizmek istiyorum. Göreve başladığımdan bu yana Komiser Füle ile Strasbourg ve Brüksel'de görüştüm. Siyasi diyalog toplantısı çerçevesinde pazartesi kendisiyle bir kez daha buluşacağız. Ayrıca, birçok telefon görüşmesi ve mektup teatisi de gerçekleştirdik. İletişim kanallarının sonuna kadar açık olduğu bu samimi ortamda, komisyondaki muhataplarımdan herhangi bir resmi açıklama yapmadan önce ülkemizdeki yasal değişikliklere ilişkin doğru ve tam bilgiye sahip olmalarını ve özellikle bu kanalları kullanmalarını beklerim."

Muhabir: Haydar Hadi
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com