İnternet Haber Siteleri Yasası, Alt Komisyona Havale Edildi...

İnternet Haber Siteleri Yasası, Alt Komisyona Havale Edildi...
Meclis'e gönderilen tasarının görüşmeleri, bugün Adalet Komisyonu'nda başladı. Tasarı, alt komisyona havale edildi.

İNTERNET HABER SİTELERİNE BASIN KARTINI TİB Mİ VERECEK?

İnternet Haber Siteleri Yasa Tasarısı, Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. 
Muhalefet, düzenlemenin eksik yanları olduğu gerekçesiyle, alt komisyona gönderilmesini istedi. 

Alt Komisyona havale edilen Tasarıya göre, internet haber siteleri çalışanları da, basın işçisi sayılacak ve "Gazeteci" olarak anılacak.Sitelerin künyelerinde sahibinin ve sorumlu müdürünün adının yer alması zorunlu olacak.İnternet sitelerinin yayınının tamamen durdurulması yerine, gazeteci çalışanlarına basın kartı verilmemesi ya da resmi ilan ve reklamlardan yoksun bırakma cezası uygulanabilecek. Siteler, yayınladıkları içeriği, 6 ay saklamak zorunda olacak.Gerekli görüldüğünde bu siteler de cevap ve düzeltme hakkına yer vermek zorunda kalacak.Gazete ve dergilere uygulanan diğer müeyyideler, internet siteleri için de geçerli olacak. 

TİB VE MİT'LE İLGİLİ MADDELERE MUHALEFETTEN  TEPKİ GELDİ

Toplantıda, şu görüşler ifade edildi...

BÜLENT ARINÇ- BAŞBAKAN YARDIMCISI

"Tasarıyla internet sitelerinin haber sitelerinde çalışanların, basın mesleğinde çalışanlarla basın iş kanunun sağladığı güvenceden yararlanmasının önünü açıyor. Basın kartı almaları sağlanıyor...

İnternette gelişmeleri takip eden internet haber siteleriyle ilgili bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündük. İnternet medyasıyla ilgilenen arkadaşlar bize yol gösterdi, gazetelerin yerini haber sitelerinin aldığını da görünce bazı hakların verilmesi gerektiğini kabul ettik...

Düzenleme ile internetteki paylaşım siteleri değil haber siteleri yasa kapsamına alınıyor.  
Yazılı basında üç yüz bin,  dört yüz bin satılan gazetelerin yanı sıra bir milyon tıklanan siteler olduğunu biliyoruz...

ARINÇ: "GÖNÜLLÜLÜK ESASI VAR"

Ben bu kanun içine girmeyeceğim diyenlere bir yaptırım yok ama ben haber sitemi buna göre kurmak istiyorum derse bu şartlarda kuracak ama zorlayıcı bir hüküm yoktur...

Üzerinde çok fazla çalıştık pozitif çalışma yapmak istiyoruz cezai hüküm koymak istemiyoruz,  bilişim suçlarıyla ilgili cezalar belli, haber sitelerinde şahsi ceza verme niyetimiz yok."

OKTAY EKŞİ - CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

BASIN KARTINI KEYFİ OLARAK GERİ ALACAKLAR

"Bugün bir gazetede çalışan bir gazetecinin, bir bürokratın haklı gerekçe bulması ile basın kartının elinden alınması mümkün değildir. Hiçbir bürokrat karar verip, 'senin hakkında soruşturma var ya da tahkikat var' deyip, kartı elinden almaz. Ama burada, internet gazetecisinin, TİB Başkanının talimatı ile basın kartının iptal edilmesi mümkün. Sadece o da değil. Mesela başlamış bir soruşturma var ama suçlu mu, değil mi, belli  değil hala, masumiyet makinesi var, o sitenin reklamlarının kesilmesi mümkün olacak.  Bunun pozitif bir düşünce iddiasıyla geldiğini inanmak mümkün değil.

Basın yasasının en önemli hükmü, gazetecinin haber kaynağını korumaktır. Bu mesleğin, gazetecinin kutsalıdır. Tıpkı doktorla - hastası arasındaki ilişki gibi. Geçenlerde çıkan internet yasası ve ardından çıkan MİT  yasası, her türlü kutsala, TiB Başkanı ve MİT görevlilerinin girmesi hakkı verdi. Bu internet gazetecisi yasasında da benzeri var. Hiçbir hukuk devletinde olamayacak bir ihlaldir. "

TURGUT KAZAN-BASIN KONSEYİ ÜYESİ

Twitter yasakları internet yasasıyla ilgili tartışmalar ve ifade özgürlüğüne ilişkin tartışmalar dikkate alındığında daha dikkatli olmak gerektiğini görüyoruz. Bu yasayla  gazetecinin haber kaynağını TİB'e teslim ediyorsunuz bu en kutsal bir şeydir, haber kaynağını saklamak zorundayım ama beşinci madde TİB'in haber kaynağına ulaşmasının önü açılıyor haber kaynağı TİB'e teslim ediliyor...

Ayrıca, düzeltme ve cevap hakkıyla ilgili madde önemli.  TİB, tehlikeli bir hakkı eline geçirmiş oluyor. Cevap ve düzeltme hakkı önemlidir ama geniş şekilde tartışılarak kullanılmalıdır. Bir alt komisyon kurulmalı , temsilcileri ile görüşülmeli. "


RIZA TÜRMEN- CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ

"Bir soru sorarak başlama istiyorum. Eğer yanlış anlamadıysam 'gönüllülük esasına bağlı dediniz değil mi?' Ben tasarıda böyle bir maddeye rastlamadım. 

İnternet yasası, MİT yasası, sağlık kurumlarının herkesin bilgisini verme zorunluluğu ve bu yasa ile bir kontrol ağı örülüyor. Hiçbir açık bırakılmaması isteniyor galiba, bu yasa da en son deliğin kapanmasına yönelik. Basın özgürlüğü bakımından temel sakıncalar getiriyor. 

Ek müeyyide getiriyor internet siteleri için. Daha ortada delil, duruşma yokken , sadece bir iddianameye dayanarak reklam hakları ortadan kalkacak, resmi ilan verilmeyecek, basın kartları da geri alınacak. Sadece iddianamenin kabul edilmesiyle. Ya da TİB tespit edecek! Bir idari makama çok geniş yetki verilecek. Bunlar, basın özgürlüğü bakımından kabul edilebilecek şeyler değil. 

İnternet haber siteleri, yayınladıkları içeriği altı ay saklamaya ve gerekirse yetkili mercilere teslim etmeye mecbur deniliyor. Bunu MİT kanunu ile birlikte okumak lazım. Mit , istediğini alıyordu. Burada 'yetkili merciler' deniliyor. Yetkili merciler kimdir, hiç belli değil. Böyle bir şey olabilir mi? Ayrıca herşey sorumlu müdüre yüklenmiş. Sorumlu müdüre bir nevi baskı uygulanıyor , ister istemez otosansür uygulayacak.  

ALİ RIZA ÖZTÜRK - CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ

Suçsuzluk karinesi ihlal ediliyor. İnternet haber siteleri ve çalışanları, yargılanmadan cezalandırılmış olacak.  Basın özgürlüğü açısından 7. Maddenin  kabul edilemeyeceği  çok açık. (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com