İnternet Haklarınızı Biliyor musunuz?

İnternet Haklarınızı Biliyor musunuz?
Hayatımızın bir parçası haline gelen internet hizmetinden doğru şekilde nasıl faydalanırsınız?

Hane halkı arasında internet hizmeti, tıpkı elektrik ve doğalgaz gibi temel gider kalemlerinden biri olmaya başladı. Tüketici finansmanı ürünleriyle ilgili bilgileri tek bir yerde derleyen ve objektif kıyaslama olanağı tanıyan HürriyetKıyasla.com, internet hizmetlerinde ev bütçesini rahatlatacak ipuçlarını derledi. İnternet kullanım oranı hızla yükseliyor, internet hizmetinin faturası ev bütçesini etkileyen kalemlerden biri haline geliyor. Bu dönemde tüketicilerin bütçesinde yeni bir yük olan internet hizmetinden doğru şekilde faydalanmaları ise en doğal hakları oluyor. HürriyetKıyasla.com analisti Cem Tutkun, internet kullanıcılarının dikkat etmesi gereken ayrıntıları ve bütçeyi rahatlatacak ipuçlarını paylaşıyor.

1. Hız ve Kotayı Belirlemeden Kıyaslama Yapmayın İnternet sağlayıcınızı seçerken öncelikle hız ve kota konusunda ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve buna göre hizmet ücretlerini karşılaştırmanız önemlidir. Ücretsiz modem, ücretsiz kurulum ve bunun gibi kampanyalar aslında ihtiyacınız olmayan bir kampanyaya yönelmenize ve bütçenize gereksiz bir yükleme yapmanıza neden olabilir.

2. Aboneliğinizi İstediğiniz Zaman İptal Edebilirsiniz Abone olmadan önce abonelik şartlarını mutlaka okumalı ve bir kopyasını saklamalısınız. Aboneliğinizden memnun kalmadığınız takdirde internet sağlayacınıza iptal isteğinizi telefon, internet veya yazılı olarak her zaman bildirme hakkınız vardır. Bildirim yaptıktan sonra 24 saat içinde hizmetiniz durdurulacaktır.

3. Tarifenizdeki Değişiklikler Size Önceden Bildirilmeli Tarife paketinizi istediğiniz anda değiştirme hakkınız vardır. Bunun yanı sıra tarife ücretleri ile ilgili her güncel bilgiye açık ve detaylı bir şekilde erişme hakkınız olduğunu da unutmayın. Kullandığınız tarifelerde yapılacak değişikliklerin ise makul bir süre önce size bildirilmesi gerektiğini ve tarifenize nasıl abone olduysanız, o derece kolay bir şekilde tarifeden ayrılma hakkınızın bulunduğunu da bilmeniz gerekir.

4. Faturanıza Nasıl İtiraz Edebilirsiniz? Faturalarınız sizin istediğiniz şekilde (SMS, e-posta vb...) son ödeme tarihinden önce size iletilmelidir. Giderlerinizi daha sıkı takip etmeniz açısından, detaylı fatura talep etmeniz ise işinize yarayacaktır. Faturanızın bekdiğinizden fazla gelmesi halinde ise öncelikle internet sağlayıcınıza başvurmalısınız. Eğer şikayetiniz kabul edilmezse ya da kabul edilir ve sizin dışınızdaki tüketicilerinde zarara uğradığını düşünürseniz gerekli bilgi ve belgeleri eklemek suretiyle (işletmeciden aldığınız cevap dahil olmak üzere) www.btk.gov.tr/tüketici internet adresinden "tüketici şikayet formunu" doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com