İnternet kafelere kimliksiz girilmeyecek

İnternet kafelere kimliksiz girilmeyecek
İnternet kafelerin çocuklar için tehlikeli olduğunu ön gören Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni bir uygulamayla geliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ülke genelindeki 22 bin internet kafenin uygunsuz kullanımının önüne geçmek için yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Projeyle; televizyon yayınlarında uygulanan akıllı işaretlere benzer bir sistem kullanılarak hangi yaş grubunun hangi dijital oyunu oynayacağı belirlenecek. Çalışma kapsamında her gün 5 milyon kişinin faydalandığı internet kafelerin çocuklar ve gençlerin nitelikli zaman geçirdiği birer dijital kültür merkezi haline getirilmesi amaçlanıyor.

GÜNDE YAKLAŞIK 5 MİLYON İNSAN KULLANIYOR

Türkiye genelinde faaliyet gösteren internet kafelerin fizikî özellikleri ve kullanım durumunu inceleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 81 ilde 22 bin internet kafenin faaliyet gösterdiğini ve günlük 4 ila 5 milyon insanın faydalandığını tespit etti. En çok çocuklar ve gençlerin faydalandığı mekanlar, daha çok; oyun oynama, ödev yapma ve sohbet etme amacıyla kullanılıyor. Bu tespitlerin ardından bakanlık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Adalet ve İçişleri, Gençlik ve Spor bakanlıkları, sivil toplum kuruluşları ve odalarla görüşmeler yaptı.

20 MADDELİK EYLEM PLANI

Tüm bunların sonucunda ise 20 maddelik bir eylem planı hazırlandı. Buna göre internet kafelere gelecek çocukların yaşını belirlemek için yanında kimliğini bulundurması şartı getirilecek. Kimliği yanında bulunmayanlar internet kafelerden faydalanamayacak. Dijital oyunlar kriterleri ve yaş gruplarına göre sınıflandırılacak. Her internet kafede görme engellilerin kullandığı uygun yazılım ve donanım bulundurulacak. Ayrıca internet kafe sahipleri ve sorumlu müdürleri eğitimden geçirilecek. (UGE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com