İnternet medyası deklarasyona ne dedi?

İnternet medyası deklarasyona ne dedi?
Akşam, Bugün, Cumhuriyet, Fanatik, Fotomaç, Güneş, Habertürk, Hürriyet, Hurriyet Daily News, Milliyet, Posta, Radikal, Sabah, Star, Takvim, Today's Zaman, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak ve Zaman gazeteleri yayınladıkları ortak bir deklarasyon ile "Gazetelerin
20 gazetenin bu ortak tavrının ardından İnternet Medyası Federasyonu'ndan konuyla ilgili bir açıklama geldi.
 
İNTERNET MEDYASI FEDERASYONU (İMF) ŞU AÇIKLAMAYI YAPTI:
 
Bugün; 20 gazetenin ortak deklarasyonu ile internet medyasının ve televizyonların hiçbir içeriğini “Kaynak göstererek bile” alıntılamayacağı duyuruldu. 
İnternet medyasının her gün artan gücü karşısında gazetelerin, pozisyonlarını korumak için önlemler almasını anlaşılır bir talep olarak görüyoruz. Belli bir emek verilmiş haberin/yazının/fotoğrafın kaynak gösterilmeden birebir kopyalanması her şeyden önce meslek etiğine saygısızlıktır. 
Ancak; şu açık ki söz konusu gazetelerin de sadece kendi içeriklerini kullandığı söylenemez. Deklarasyonda çok sert bir şekilde ifade hırsızlık olarak tanımladıkları diğer yayın organlarının haberlerini kaynak göstererek kendi gazetelerinde, gazetelerinin web sayfalarında kullanmaktadırlar.  Savaş açtıkları televizyonların haber bültenleri ya da internet sitelerinin özel haberlerini gazetelerde görmekteyiz.
İnternet Medyası Federasyonu İMF olarak yayınlandıktan sonra artık bir kamu malı haline gelen haberin/ yazının/fotoğrafın kaynak gösterilerek özet bir şekilde alıntılanmasının gerekli ve uygun olduğunu düşünmekteyiz.
İnternet medyasının temsilcileri olarak uzun zamandır bu mecranın yeraltına inmeden, görünür, belli normları olan, ulaşılabilen açık bir mecra olması için çalışmaktayız. İnternet medyasına pervasız ve hırsız nitelemeleri gibi çok sert ifadelerle savaş açmak hiçbir yarar sağlamayacaktır. Gazetelerin bu savaş ilanı ancak ve ancak henüz eksik de olsa kendisine çekidüzen vermeye başlayan bu mecranın birçok temsilcisini yeraltına itecektir. Yeraltına inen bir internet medyasının yaptığı hiçbir yayın kontrol edilemeyecek, haberlerle ilgili muhatap bulunamayacak, örneklerini daha yakın geçmişte yaşadığımız ve ancak temizlenebilen “kirli yayıncılık” tekrar başlayacaktır. 
Onun için; deklarasyona imza atan gazetelerin olayı bu açıdan da düşünmelerini ve pratikte de karşılığı olacak (Haberin/yazının belli bir bölümünün alıntılanıp devamının kaynağa aktif linkle yönlendirilmesi gibi…) bir düzenleme yapmalarını tavsiye ederiz. Bu uygulama gazetelerin internet sitelerinin izlenme oranını da yükselterek yayın organlarının daha fazla reklam almasına ciddi bir katkı yapacaktır.
 
İnternet Medyası Federasyonu adına; Talat Atilla / Yönetim Kurulu Başkanı
(NSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com