İnternet medyası kanun taslağı başbakanlıkta!

İnternet medyası kanun taslağı başbakanlıkta!
İnternet medyası temsilcilerinin yıllardır beklediği 'İnternet Medyası Kanun Tasarısı'nın Başbakanlığa sunulduğunu açıkladı.

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz’ün Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın cevaplaması talebiyle verdiği soru önergesine Arınç’tan cevap geldi. Arınç, açıklamasında, “Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüzce, internet haber sitelerinin 5187 sayılı Basın Kanunu kapsamına alınması için bir çalışma başlatılmış, ancak bu konunun gerek çok teknik olması, gerekse diğer kurum ve kuruluşların görev alanlarını da ilgilendirmesi sebebiyle Radyo ve Teyevizyon Üst Kurulu, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gibi ilgili diğer kurum ve kuruluşların katılımıyla toplantılar yapılmış, elde edilen veriler dikkate alınarak, “Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı Taslağı” hazırlanmıştır. Hazırlanan Kanun Tasarısı Taslağı, “Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”in 6’ncı maddesi uyarınca Ulaştırma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Basın İlan Kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İnternet Yayıncıları Derneği, Medya Derneği, Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği, Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’ne gönderilerek görüşleri istenmiştir. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüzce, yukarıda belirtilen kurum ve kuruluşlar il sivil toplum kuruluşlarının görüşleri doğrultusunda, söz konusu kanun taslağı üzerinde yeniden çalışmaya başlanmış, uzun bir çalışma süresi sonucunda oluşturulan taslak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmak üzere Başbakanlığa gönderilmiş olup, söz konusu çalışmanın yasalaşması halinde, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüz bünyesinde internet medyasıyla ilgili bir birim oluşturulup oluşturulmayacağı ayrıca değerlendirilecektir” dedi.

Milletvekili Demiröz, Arınç’ın son 2 yıl içerisinde müteahhit defalar yaptığı açıklarda internet medyası yasa taslağının “kısa sürede” yasalaştırılacağını açıkladığını, ancak bütün açıklamalarına rağmen kanunun TBMM’ye bile taşınamadığını söyledi. Gerek yayın yapan internet haber sitelerinin, gerekse bu haber sitelerinde çalışan gazetecilerin sayısının hızla artmasına rağmen kanuni eksiklikler yüzünden internet gazetecilerinin güvencesiz bir şekilde çalıştıklarına dikkat çeken Demiröz, “3-5 ayda 4+4 ve Büyükşehir Yasası gibi ciddi tasarıları Meclis’ten geçirebilen iktidar, binlerce gazeteciyi ilgilendiren 15 maddelik bir tasarıyı TBMM’ye bile gönderemiyor. Sayın Arınç’ın yönelttiğimiz birçok soruya cevap vermemesi üzücü. Arınç’ın kısa cevabı bilinenleri tekrardan ibaret” dedi.

Demiröz, internet haber sitelerinin ve çalışanlarının daha fazla mağdur olmamaları için Arınç’ı inisiyatif üstlenmeye ve tasarının hızla TBMM’ye gönderilmesi konusunda daha ciddi girişimlerde bulunmaya çağırdı. (BCK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com