İnternet Özgürlüğü Raporu'nda sınıfta kaldık

İnternet Özgürlüğü Raporu'nda sınıfta kaldık
2013 yılı İnternet Özgürlüğü Raporu'nda, Türkiye'nin hanesinde Fazıl Say'a verilen ceza yer aldı.

ABD’li düşünce kuruluşu Freedom House’un “2013 İnternet Özgürlüğü” raporunda Türkiye hakkında kısmen özgür ifadesi kullanıldı.

Türkiye; internet özgürlüğü konusundaki tutumuyla Libya, Nijerya, Uganda ve Bangladeş gibi ülkelerin bile gerisinde kalmaya mahkum oldu.

Rapora göre; Türkiye sanal dünyada kısmen özgür ülkeler arasında yer alıyor. 60 ülkede 1 Mayıs 2012-30 Nisan 2013 arasındaki gelişmeler izlenerek hazırlanan raporda Türkiye 38. sırada yer aldı. Rapora göre Türkiye; Filipinler, Gürcistan, Kenya, Nijerya, Angola, Uganda, Kırgizistan, Tunus, Libya, Kamboçya, Ruanda ve Bangladeş gibi ülkelerin gerisinde kaldı. Listenin başında ise İzlanda ve Estonya yer alırken İran sonuncu oldu.

30 BİN SİTEYE ERİŞİM YASAKLANDI
 
Türkiye, ‘erişim engeli’, ‘içerik konusundaki kısıtlamalar’ ve “kullanıcı haklarının ihlali” bakımından yapılan genel değerlendirmede 100 üzerinden 49 puan aldı. 2012’de 46 puan alan Türkiye’nin dikkat çekici bir gerileme içinde olduğu belirtildi. Rapora göre 74 milyonluk Türkiye’nin yüzde 45’i interneti aktif kullanırken, yaklaşık 30 bin sitenin Türk devletince kapatıldığı ifade edildi.
 
FAZIL SAY'A VERİLEN CEZA UNUTULMADI
 
AİHM’in bir Türk internet kullanıcısının lehinde karar vererek, Türkiye’yi Google’ın sitelerine erişimi engellediği için mahkum ettiğinin hatırlatıldığı raporda, attığı tweet’lerden ötürü Fazıl Say ve Sevan Nişanyan’a verilen tecilli hapis cezalarına yer verildi.
 
Gezi Parkı olayları sırasında hükümet yetkililerinin sosyal medyaya karşı yaptığı açıklamalar da raporda yer buldu. Raporda internetteki paylaşımların cezalandırılması için terörle mücadele yasası ve diğer ceza yasalarının kullanıldığına dikkat çekildi.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com