İnternet yasası değişiyor ama...

İnternet yasası değişiyor ama...
AKP Hükümeti, kamuoyunda büyük tepki çeken muhalefetin ‘sansür’ getirdiği gerekçesiyle çok sert bir dille eleştiri konusu yaptığı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önünde bekleyen internet düzenlemesinde değişiklik yapma kararı aldı.

Hatta bu konuda bugün Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, BDP, MHP ve CHP Grup Başkanvekillerini ziyaret etti.

Bakan Elvan, muhalefetle yaptığı görüşmelerde internet düzenlemesinde en çok eleştiri konusu yapılan, bazı endişeleri de beraberinde getiren düzenlemelerde değişiklik planladıklarını anlattı.

Sürpriz olarak değerlendirilen hükümetin bu adımı, aslında ince bir taktik. Çünkü bu adımla, hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün düzenlemeyi veto etmesinin önüne geçilmiş olacak, muhalefetin bu yönde tepkisi azaltılacak hem de kamuoyunda ortaya çıkan ‘sansür’ algısı engellenmeye çalışılacak...

YENİ DÜZENLEMEDE NELER VAR?

Ulaştırma Bakanı Elvan, TİB Başkanı'na verilmiş olan "erişim engelleme yetkisinde" kısıtlamaya gidilebileceğini bildirdi. Elvan'ın ilettiği, TİB Başkanı'na yeni yasayla verilen yetkinin kısıtlanmasına ilişkin hükümet önerisi şöyle;

TİB Başkanı'na yasayla acil durumlarda 4 saat içinde erişim engelleme yetkisi tanınmıştı. Şimdi getirilecek değişiklikle, TİB Başkanı'nın bu yönde aldığı herhangi bir kararı 24 saat içinde bir Sulh Ceza Hakim’ine de göndermesi zorunluluğu getiriliyor. Hakimin de 48 saat içinde, kararını vermesi zorunlu kılınıyor. Aksi halde, erişimin engellenmesi kararı ortadan kalkıyor.

Hükümetin, yasada önerdiği ikinci değişiklik; trafik bilgisinin tanımı konusunda olacak. Hükümetin önerisine göre, trafik bilgisinin tanımı sınırlandırılarak, istenecek bilgiler URL bazında değil, IP ve abone kimlik bilgisi bazında olacak. Yani bir internet kullanıcısı örneğin, google sayfasını açtığında sadece o sayfa kayda alınacak diğer açtığı sayfalar arşivlenmeyecek.

DEĞİŞİKLİK NASIL OLUR?

TBMM, söz konusu internet yasasını kabul etti. Yasa halen Cumhurbaşkanı Gül'ün onayını bekliyor. Yeni değişikliklerin yapılması için Cumhurbaşkanı’nın onayı beklenecek o onayın ardından, değişiklik yarın Genel Kurul’da Afad düzenlemesi olarak belirtilen torba yasanın içine Genel Kurul aşamasında konulacak.

YOLSUZLUK OPERASYONU KAYITLARI TEMİZLENECEK Mİ?

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Ulaştırma Bakanı’nın çabasını olumlu ama yetersiz bulduğunu söyledi. MHP ve BDP de aynı görüşte... Ancak, yasanın internet yasasında revizyon yapmak için, Cumhurbaşkanı’nın onayının beklenmesi bazı endişeleri de beraberinde getirdi. Muhalefet, iktidarın ince bir taktiğinin olduğu görüşünde, Gül’ün yasayı onaylamasının ardından yetki tamamen Telekomünikasyon İletişim Başkanı’na geçecek ve o yetkinin alınmasının ardından 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda ortaya çıkan tüm ses kayıtları, fotoğraflara erişimin durdurulması ihtimalinin olduğu belirtiliyor. Yani hükümetin, yetkiyi almasının hemen ardından internetle ilgili yeni değişiklikler henüz Meclis’e gelmeden 17 Aralık temizliği yapacağı ifade ediliyor. (BEO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com