İnternetle dünya pazarlarına açılıyor

İnternetle dünya pazarlarına açılıyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kütahya Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) iş birliğiyle geliştirilen ''Kütahya Seramik/Çini Sektöründe E-Ticaret Tabanlı Yeni Ürün Geliştirme Süreci Tasarımı ve Uygulamaları (SANTEZ)'' projesi, çinicilere yeni

''Dünyada çininin başkenti'' olarak bilinen Kütahya'daki sektör temsilcileri, bu proje ile dış pazarlara açılabilmek için gün sayıyor.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça,kentin, ''dünyada çininin başkenti'' olarak tanındığını hatırlatarak, ''Kütahya'da üretilen çiniler, dünyaca biliniyor'' dedi.

Osmanlı Devleti döneminde özellikle İznik ile Kütahya çinilerinin öne çıktığına dikkat çeken İça, şunları kaydetti:

''İznik çinileri, devlet korumasında olduğundan Kütahya çinilerinin halka mal olmuştur ve bütün esnafın, halkın sanatı haline gelmiştir. Kütahya'da, 1970'li yıllarda çini hamuru üretmek üzere başlayan çabalar, Çinikoop'un kurulmasıyla büyük bir açılım yapmıştır. Ne var ki bundan sonra bu iş sürdürülememiştir. 2004'te göreve gelmemizden sonra bu mekanların ve çinimizin ihyası için çaba sarf ettik. Bu çabalarımızın karşılığında, 2006'da Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan, 'kendi kaynağını kendisi sağlayan bir belediye' olarak ödül aldık. Sağ olsun çini sanatçılarımız, sanayicilerimiz, Çinikoop'a yeniden nefes verdi. Burada bugün hem Kütahya'da üretilen çinilerin hamuru imal ediliyor hem de önemli bir miktarda dışarıya gönderiliyor.''

Mimaride çininin önemi arttı

İça, geleneksel süs eşyası ve çeşitli amaçlarla kullanılan çininin işlevlerini genişletmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını anlattı. Mustafa İça, son dönemde bu ürünün, mimarideki öneminin arttığına ve dış atmosferik koşullara uygun, yıllarca hiçbir vasfını kaybetmeden, bozulmadan kalabilen taş çiniler üretildiğini dile getirdi.

Çininin, kurşunsuz sır yapımının gerçekleştirilmesiyle sağlık koşullarına uygun olarak birçok mutfak eşyasında kullanılabilir hale geldiği bilgisini veren İça, bu gelişmelere rağmen pazarlama konusunda yetersiz kalındığını ifade etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kütahya Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) iş birliğiyle ''Kütahya Seramik/Çini Sektöründe E-Ticaret Tabanlı Yeni Ürün Geliştirme Süreci Tasarımı ve Uygulamaları (SANTEZ)'' projesi geliştirildiğini vurgulayan İça, ''Mayıs ayından itibaren internet üzerinden dünyaya çinicilerimizi açıyoruz. Uluslararası pazarlara açılabilmek amacıyla sanal ortamda satış yerlerinin web sayfaları tasarlanıyor. Ayrıca dünyadan gelebilecek geleneksel üretim dahil her türlü talebi karşılayabilecek kalıp atölyeleriyle çinicilerimize hizmet edeceğiz'' dedi.

Limoges Belediyesi'nden UNIC'e üyelik daveti

İça, birkaç yıl önce Fransa'nın Limoges Belediyesi öncülüğünde başlatılan ve kısa adı UNIC olan Avrupa Seramik Şehirleri Şebekesi'ne üyelik daveti aldıklarını kaydetti.

Limoges Belediyesi'nin davetinin, Türk Dışişleri Bakanlığı'nca iletildiğini ifade eden İça, ''Daha önce İznik Belediyesi'nin de üye olduğu, Limoges Belediyesi'nin yanı sıra İspanya'dan Sevilla ve Castellon, Hollanda'dan Delft, İtalya'dan Faenza belediyelerinin ortak olduğu bu şebekeye Kütahya'nın üyeliği için Belediye Meclisi toplantımızda karar alındı'' diye konuştu.

İça, Kütahya çiniciliğinin hem teknoloji hem de pazarlamada kaydettiği gelişimleri, uluslararası ilişkilerle dünyaya, Avrupa'ya açma yönünde bir karar almış olmanın sevincini yaşadıklarını bildirerek, bunun çinici esnaf ve sanayicilere, kente ve Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi. (VİK)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com