İnternetteki imajınıza dikkat

İnternetteki imajınıza dikkat
İş hayatına adım atmaya hazırlanan gençlerin artık internetteki imajlarına da dikkat etmeleri gerekecek.

Hızla artan sosyal paylaşım sitelerinin kullanımıyla birlikte işverenlerin, adayların profil fotoğraflarını ve özel bilgilerini de değerlendirmeye aldıklarını belirten Yaşar Üniversitesi (YÜ) İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ferah Onat, 'Ön yargı yaratmamak için hesaplarınızda çok fazla detay paylaşmamak gerekir' dedi.

Doç. Dr. Ferah Onat, iş başvurusu gerçekleştirecek yeni mezunlara önemli tüyolar verdi. İş hayatına adım atacak gençlerin mülakattaki beden duruşlarından, giyimlerine, aksesuarlarına ve sosyal medyada yer alan özel bilgilerine kadar tüm detaylara dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Onat işverenlerin artık adayları belirlerken internetten de faydalandıklarını söyledi.

PROFİLİNİZ KİŞİLİĞİNİZE IŞIK TUTABİLİR

Ön yargı yaratmamak için adayların kişisel hesaplarında çok fazla detay paylaşmaması gerektiğini ifade eden Onat, gençlere şu önerilerde bulundu:

'İş için bir kuruma başvurulduğunda işvereniniz sizi merak edebilir. Bu yüzden sizi 'Google' gibi arama motorlarında aratabilir. Öncelikle e-posta adreslerinin isim ve soy isimden oluşmasına dikkat etmeli ve takma adlardan uzak durmak gerekmektedir. Kimlerle arkadaşlık kurduğunuz, takip ettiğiniz kişiler, üye olduğunuz gruplar da sizin nasıl biri olduğunuz konusunda ışık tutabilir. Fazla fanatik ve karşıt tavır sergilemek özelikle iş arama sürecinde olan adayların imajını olumsuz yönde etkileyebilir. Paylaştığınız linklerin, yaptığınız yorumların yerinde ve hedeflediğiniz iş pozisyonunun bulunduğu sektörlerle ilgili olması sizin o işe ne kadar uygun olduğunuz hakkında işverene az da olsa bilgi verir. Dolayısıyla iş verenin zihninde ön yargı yaratmamak için hesaplarınızda çok fazla detay paylaşmamak gerekir' dedi.

Plajda çekilmiş fotoğraflardan da uzak durmak gerektiğini belirten Doç. Dr. Onat, 'Yazın plajda çekilmiş bikinili bir fotoğraf ya da gece kulübünde kızlarla eğlenirken çekilmiş bir hatıra fotoğrafı, hatta siyasi görüşü belli eden bir yazı tüm geleceğinizi etkileyebilir' dedi. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com