Interpol’ün aradığı mücevherlerini İstanbul’da buldu

Interpol’ün aradığı mücevherlerini İstanbul’da buldu
3 yıl önce calınan elmaslarını, İstanbul’da bir yakının cenaze törenine katıldıktan sonra gezintiye çıktığı Kapalı Çarşı'daki bir kuyumcunun vitrininde buldu

İsviçre'de 3 yıl önce çalınan ve Interpol tarafından aranan 1 milyon Euro değerindeki özel yapım mücevherlerin bir kısmı cenaze törenine katılmak üzere Zürih'ten İstanbul'a gelen sahibi tarafından bulundu.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Galatasaray Kulübü'nün eksi yöneticilerinden Necdet Çobanlı'nın cenaze törenine katılmak üzere İsviçre'den Türkiye'ye gelen Doria Benşufi, yaşadıkları karşısında şaşkına döndü. Fransa vatandaşı İsviçre'nin Zürih kentinde yaşayan Benşufi, arkadaşı Fatoş Çobanlı Rosenberg babasının cenaze törenin ardından Sultanahmet'in ardından Kapalı Çarşı'da gezmeye başladı. Akşam saatlerinde tarihi Kapalı Çarşı'daki kuyumcuların vitrinlerine de bakan Benşufi, bir kuyumcunun vitrindeki mücevheri görünce şok oldu. 3 yıl önce Zürih'teki evine giren hırsızlar tarafından çalınan 1 milyon Euro değerindeki mücevherlerden bazılarını görünce ne olduğunu anlayamadı. Çalınan özel yapım mücevherini tanıyan Benşufi, cep telefonuyla vitrindeki mücevherlerinin fotoğrafını çekerek daha önce kendisinde var olan fotoğraflarla karşılaştırdı. Interpol tarafından da aranan mücevherlerin kendisine ait olduğundan da emin olan Benşufi, İsviçre'ye dönmekten vazgeçerek durumu arkadaşı Fatoş Çobanlı Rosenberg'e haber verdi. Sabahın erken saatlerinde buluşan Rosenberg ve Benşufi, avukatlarını alarak önce polise merkezine daha sonra savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Ardından 1 milyon Euro değerindeki mücevherler için harekete geçen polis ekipleri, Kapalı Çarşı'daki kuyumcuya geldi. Vitrindeki mücevherlerin kendisine ait olanlarını tek tek teşhis eden Benşufi, durumu polis tekrar anlattı. Kuyumcuda inceleme yapan polis ekipleri, tutanak tutarak Benşufi'ye ait olduğu anlaşılan 17 parça 500 bin
Euro değerindeki mücevheri teslim aldı.

Yapılan araştırmada kuyumcunun 500 bin Euro değerindeki özel yapım mücevherleri başka bir kuyumcudan satın aldığı tespit edildi. Ardından polis ekipleri mücevherlerin satın alındığı diğer kuyumcuya gitti. Kuyumcuya giren polis ekipleri, Benşufi'nin kendisi ve çocuklarına ait takılarıyla kocasına ait saatleri vitrinde buldu. Burada yapılan incelemede ise 100 bin Euro değerindeki 13 parça mücevher bulundu. Polis ekipleri tarafından el koyulan mücevherler adli emanete alınırken, hırsızların Zürih'te çaldığı mücevherleri polisin gittiği ikinci kuyumcuya sattığı tespit edildi. Kuyumcunun hırsızlardan aldığı mücevherlerin bir kısmını erittiği bir kısmını vitrinde sergilediği bir kısmını da yurt dışı ve yurt içine sattığı belirlendi.

İhlas Haber Ajansı muhabirinin sorularını yanıtlayan Benşufi, mücevherlerin bir kısmının bulunduğuna çok mutlu olduğunu belirterek, Türk polisi, avukat ve savcılarını çok teşekkür etti. Kuyumcu sahipleri ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürülürken, olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com