İntihar eden sayısı mı fazla şehit sayısı mı?

İntihar eden sayısı mı fazla şehit sayısı mı?
Askeri kaynaklara göre; son 10 yılda intiharlar azaldı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre; son 3 yılda toplam 230 asker intihar etti. TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na göre ise son 10 yılda ise toplam 934 erbaş ve erin intihar etti. Son 10 yılda ise 818 TSK
Kışladaki şüpheli intihar ve şüpheli ölümler için Genelkurmay Başkanlığı devreye girdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel kamuoyunda tepki toplayan ölümler için özel ekip görevlendirdi.
 
Genelkurmay Başkanı’nın talimatıyla görevlendirilen özel ekipler, Kayseri, Şırnak ve İzmir’de inceleme yapacak. İnceleme kapsamında hayatını kaybeden askerlerin komutanları, devre ve koğuş arkadaşlarıyla konuşulacak, aileleri ve yakınlarıyla görüşmeler yapılacak.
 
'10 YILDA İNTİHAR SAYISI YARIYA DÜŞTÜ'
 
Ntvmsnbc'nin haberine göre; askeri kaynaklar TSK’daki intiharların sayısının 10 yılda yarı yarıya azaldığını ileri sürüyor.
 
Askeri yetkililerin bildirdiğine göre, 2002 yılında intihar eden asker sayısı 100 binde 32 iken, 2011 yılında 100 binde 15’e düştü. Askeri kaynaklara göre; son 3 yılda 323 asker şehit oldu, 230 asker ise intihar etti.
 
BİRİNCİ SEBEP: UYUŞTURUCU
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde intiharların sebeplerini tespit etmek için araştırmalar da yapılıyor. İntihar sebeplerinin en başında uyuşturucu bağımlığının geldiği ileri sürülüyor.  Diğer intihar sebepleri sırasıyla şöyle; ailevi sorunlar, aşırı borçlanma, yüz kızartıcı olaylar, uyumsuzluk ve kötü muamele.
 
İNTİHAR EDEN ASKER SAYISI, ŞEHİTLERİ GEÇTİ
 
TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na raporuna göre ise son 10 yılda intihar eden asker sayısı, şehit sayısını geçti. Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, son 2,5 buçuk yılda 175 er ve erbaş, son 10 yılda ise toplam 934 erbaş ve erin intihar ettiğini ifade ederek, "Son 2,5 yılda iç güvenlik olaylarında 233 şehit, son 10 yılda ise 818 TSK personeli şehit olmuş. Son on yılda intihar olayları şehit sayısını geçmiş durumda. Bu rakamlar kabul edilemez. Bunun üzerine hep birlikte gitmesi lazım" demişti. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com