İntihar etmemiş

İntihar etmemiş
ASELSAN’da meydana gelen şüpheli ölümlerde şok bilgiler ortaya çıktı. Yapılan incelemeye göre, intihar ettiği söylenen mühendis Hüseyin Başbilen’in boğazı sağ arka koltukta oturan bir başka kişi tarafından kesildi

 

 ASELSAN'daki şüpheli ölümlerde ulaşılan yeni bilgiler şok etkisi yarattı. Mühendis Başbilen'in boğazı sağ arka koltukta oturan bir başka kişi tarafından kesildi. Bıçak çekilirken kan arka koltuğa damladı.

Aracında intihar ettiği söylenen Hüseyin Başbilen'le ilgili fotoğraf ve görüntüler savcılığın görevlendirdiği dünyaca ünlü uzman ekip tarafından değerlendirildi. Yapılan incelemeye göre Başbilen'in boğazı sağ arka koltukta oturan bir başka kişi tarafından kesildi. Bıçak çekilirken kan arka koltuğa damladı.

ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümleriyle ilgili soruşturmada kritik ayrıntılar ortaya çıktı. Mühendis Hüseyin Başbilen'in şüpheli ölümünü inceleyen uzman ekibin, Başbilen'in boğazının sağ arka koltukta oturan bir başka kişi tarafından kesilmiş olabileceği görüşüne yer verdiği öğrenildi. Uzman ekip, bıçakta kalan kan damlalarının bıçağı çekerken 'gayri ihtiyari' arka koltuğa damlamış olabileceğini belirtti.

Çarpıcı bilgilere ulaşıldı

7 Ağustos 2006'da aracında boğazı ve elleri kesilmiş halde bulunan Milli tank, Kanas silahı ve F-16 uçakları üzerinde çalışan ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen'in intihar olduğu öne sürülen ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Başbilen'in ölü bulunduğu araçta kriminal inceleme ekipleri tarafından cinayet sonrası yapılan araştırmadaki bilgiler, uzman ekip tarafından değerlendirildi. Başbilen'in ölümü sonrası olay yerine giden kriminal ekipler, kanın yön ve akış şeklini olay yerinde inceleyerek fotoğraflamış ve kameraya almıştı. Soruşturma savcılığı tarafından görevlendirilen uzman ekipler olay yerine giden kriminal ekibin topladığı bilgi ve dokümanları yorumladı.

Kanın akış yönü incelendi
Dünya çapında tanınmış ekibin, Başbilen'in boğazını kesen falçatanın sağ arka koltukta oturan bir başka kişi tarafından saplanmış olabileceği belirttiği, falçatanın önce boyun alt tarafına doğru kesik bıraktığı çıkarken ise aracın arka koltuk yönüne doğru çıkış izi bırakmış olabileceği görüşüne yer verdiği bildirildi. Uzman ekibin aracın arka koltuğunda Başbilen'e ait bulunan kan izlerini buna bağlayarak, "Gayri ihtiyari bıçak arka taraftan çekilirken bıçakta biriken kan damlaları da bıçakla beraber hareket ederek arka tarafa damladı" tespitinde bulunduğu kaydedildi. Ekibin kan fışkırma, kan akma, kanın yönü ve kanın akış şeklini detaylı incelediği aktarıldı.

Uzman ekibin ayrıca Başbilen'in boynundaki 20 cm'lik kesik ile bileğindeki kesikleri detaylı incelemeye tabi tuttuğu bildirildi. Uzman ekibin bileklerini kesen bir kişinin bu acıyla boğazını 20 cm nasıl kesebileceğine ilişkin de sorgulama yaptığı dile getirildi. Edinilen bilgilere göre inceleme ekibinin en çok üzerinde durduğu nokta Başbilen'e ait kanın araç içindeki dağılması oldu.

Öldüğü gün sunum yapacaktı
Milli Tank Projesi üzerinde çalışan Başbilen'in 57 saatlik çalışmasının ardından sunum yapacağı gün öldüğü açıklanmıştı.Bir başka ayrıntı daha gün yüzüne çıktı. Milli Savunma Bakanlığı'nın Şubat 2006'da, yurt dışından 1000 adet tank alımını kapsayan Yeni Nesil Tank Alımı Projesi'nden vazgeçmesinin ardından Başbilen'in Milli Tank Projesi'nde görevlendirildiği belirlendi. Yeni Nesil Tank Alım Projesi'nde Fransa, Almanya ile ABD-İsrail ortaklığı yarışıyordu. Tank başına Türkiye'ye 13 milyon ile 18 milyon dolar aralığında üç teklif yapıldı. 1000 tankın alınması halinde Türkiye'ye 13 milyar ile 18 milyar dolarlık fatura çıkarıldı. Türkiye projeden vazgeçip Altay Milli Tank Projesi'ne yöneldi. Bu projede 4 fazlık yerel çalışma hazırlaması istenen Başbilen'in öldüğünde 3'ncü fazı yeni bitirdiği belirtildi. Başbilen, tank ve kanas silahlarında gece görüş sistemini sağlayan uzak mesafede etkili olacak sistem üzerinde de çalışıyordu.

Kayıtlara intihar olarak geçti
Hüseyin Başbilen, 7 Ağustos 2006'da boğazı ve bileği kesilmiş olarak aracının içinde bulundu. Ardından 17 Ocak 2007'de Halim Ünal kafasına isabet eden tek kurşunla öldü. Dokuz gün sonra da Evrim Yançeken oturduğu binanın 6'ncı katından düşerek can verdi. ODTÜ mezunu üç genç mühendisin ölüm nedenleri kayıtlara intihar olarak geçti.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com