“İntihar vakalarında bir artış olduğu düşünülmektedir”

“İntihar vakalarında bir artış olduğu düşünülmektedir”
Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, son aylarda ildeki intihar vakalarında bir artış gözlendiğini ifade ederek, vatandaşları uyardı.

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, son aylarda ildeki intihar vakalarında bir artış gözlendiğini ifade ederek, vatandaşları uyardı.
2011 yılının ilk 5 ayında 153 intihar girişimi meydana geldiğini ve 5 vakanın da ölümle sonuçlandığını bildiren Alkan, bahar aylarındaki artışın mevsimsel olabileceğini söyledi.
Dünyada her gün ortalama bin kişinin intihar ettiğini ve her 3 saniyede bir intihar girişiminin söz konusu olduğunu ifade eden İsmail Alkan, depresyon, şizofreni, alkolizm, madde bağımlılığı gibi rahatsızlıkların yanında asosyal bir kişilik, ani duygusal yıkımlar, daha iyi bir yaşam beklentisi, göçler, politik veya dini nedenlerin intihara neden olabileceğini kaydetti. En fazla intiharın 50 yaş üstü ve 15 yaş ergenlik dönemlerindeki kişilerde görüldüğünü de belirten İsmail Alkan, “İntihar eden insanlar yaşama amaçlarını kaybettiklerini düşünürler. Üniversite eğitimi almış kişilerde, eğitimi düşük olan kişilere göre intihara daha çok rastlanır. Son dönemde ilimizde meydana gelen intihar olaylarının hızında ve sayısında bir artış olduğu düşünülmekte ve durumla ilgili endişe duyulmaktadır. Müdürlüğümüze bağlı devlet hastanesinde faaliyette bulunan İntihar ve Krize Müdahale biriminin verilerine göre ilk 5 ay için intihar girişimi sayısı 153 olup, ölümlü intihar sayısı ise 5'tir. Bu rakam 2009 yılında 19 iken 2010'da ll'e gerilemiştir. Girişim sayısı ise 2009'da 565'dir, 2010'da ise 537 olmuştur. Buna göre intihar olgularında herhangi bir artış olmadığı gibi aksine düşüş vardır” dedi.
Son günlerde intihar olgularında yaşanan sıklığın mevsimsel bir etki olarak değerlendirilebileceğini de söyleyen Sağlık Müdürü İsmail Alkan, “Ancak yukarıda belirtildiği üzere hızında ve sayısında herhangi bir artış yoktur. 2011 yılı ilk 5 aylık girişim olgularının çoğunluğu (yüzde 61) 15-24 yaş grubundadır ve şekli genelde toksik madde alımı biçimindedir (yüzde 97). Bu veriler Dünya Sağlık Örgütü'nün intihar araştırmalarıyla da örtüşmektedir. İlimiz Devlet Hastanesinde tüm akıl ve ruh sağlığı sorunlarınız için rahatlıkla başvurabileceğiniz 3 Psikiyatrist ve 5 Psikolog hizmet vermektedir.
Ailenizde ve çevrenizdeki herhangi birinde en az son 2 haftadır hemen her gün ve günün büyük bir kısmında ruhsal çöküntü hali, kendini mutsuz, kederli hissetme varsa, daha önce keyif aldığı işler ya da alışkanlıklardan artık hoşlanmama, mecburen yapma hali, bıkkınlık hisleri oluyorsa, bir depresyonun belirtileri olabilir. Böyle bir durumda aile hekiminizle, bir psikiyatrist ya da psikologla görüşüp yardım almaktan çekinmeyin ve gecikmeyin. Unutmamak gerekir ki intihar bir çözüm yolu değil, aksine çözüm yollarını kapatan bir engeldir” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com