İntiharlar arttı

İntiharlar arttı
Eskişehir'de son dört yılda ilkbahar aylarında yoğunlaşan intihar olaylarının yüzde 75'ini erkeklerin oluşturduğu bildirildi.

Eskişehir'de son dört yılda ilkbahar aylarında yoğunlaşan intihar olaylarının yüzde 75'ini erkeklerin oluşturduğu bildirildi.
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, intihar vakalarının son günlerde arttığına dikkat çekilerek, 'Jandarma ve polis sorumluluk bölgelerinde 2007 yılında toplam 31, 2008 yılında 36, 2009 yılında 35, 2010 yılında ise 41 intihar vakası meydana gelmiştir. Mevsim, cinsiyet, yaş ve sebepler açısından incelendiğinde, son dört yılda ilkbahar aylarında yoğunlaşan intiharları gerçekleştirenlerin yüzde 75'i erkeklerdir. İntihar edenlerin yüzde 69'u 36-69 yaş aralığında, yüzde 42'si psikolojik, yüzde 24'ü ise ekonomik sebeplerle canına kıyıyor. Özellikle 2009-2010 yıllarında nüfus ve nicelik olarak yakın olan illerin intihar kayıtları incelendiğinde, intihar olaylarının ilimize göre bazı dönemlerde artış, bazı dönemlerde azalış gösterdiği tespit edilmiştir. Aynı ülke içerisinde değişik bölge ve şehirlerde farklılıklar görülebilir. İntiharları önlemek için pek çok kurum ve kuruluşun iş birliği halinde olması gerekmektedir' denildi.
Açıklamada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin geçmiş yıllarda intiharlarla ilgili yaptığı araştırmadan bahsedilerek, 'Hekimler, aileler, okul yöneticileri, polisler, din adamları, medya ve yöneticilerine önemli görevler düşüyor. Medya organlarımızda intiharın nasıl gerçekleştiği ayrıntılı olarak anlatılmamalı, intihar, cesur bir adım, bir yiğitlik ya da kahramanlık olarak gösterilmemeli. Medya, intihara götüren depresyon olaylarının aslında tedavi edilebilir hastalık olduğunu anlatmalı, tedavi yöntemleri korusunda halk aydınlatılmalı, sorunlu kişileri uzman kişilerden yardım istemek konusunda cesaretlendirmeli, aile yakınlarının ya da arkadaşlarının 'borcu vardı' ya da 'boşandıktan sonra kendini toparlayamadı' türünden yüzeysel açıklamaları haberde kullanılmamalı' denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com