iPhone 5’teki morluklar da normalmiş

iPhone 5’teki morluklar da normalmiş
Apple, yeni iPhone 5’in kamerasıyla çekilen fotoğraflarda beliren mor “bulanıklık” veya “parlama” hakkında açıklama yaptı. Şirket, yaşanan durumun fotoğraf çekildiği esnada ışık kaynağının kameraya olan konumundan kaynaklandığını belirtti.

Apple’ın yeni nesil iPhone’u piyasaya çıktığı günden bu yana milyonlar sattı. Ancak yeni işletim sistemi iOS6 ile iPhone 5’e alışmak kullanıcılar için çok da kolay olmuyor. Kısa bir süre önce Apple CEO’su Tim Cook, iOS 6 ile gelen ve iPhone 5’te de yer alan Apple Maps uygulamasındaki hatalar yüzünden özür dilemişti. En son olarak, iPhone 5’in kamerasında bir sorun olabileceği düşüncesi doğdu.

iPhone 5 kullanıcılarının kafasını karıştıran durum, telefonun kamerasıyla çekilen fotoğraflarda mor bir parlaklık oluşması ve fotoğrafın kalitesini doğrudan etkilemesi. Apple, sayfasında yaptığı “iPhone: Camera image effects” başlıklı açıklamada, bu durumun teknik detayına değindi.

Şirket, eski modeline göre lensi daha küçük olan iPhone 5 kamerasının, çekilen manzaranın dışında kalan ışık kaynakları nedeniyle fotoğrafta parlaklık oluşturabileceğini ifade etti. Açıklamada, görüntülenen bölgenin hemen dışında kalan ışık kaynağının kameranın lensine yasıma yapabileceği kaydedildi. Çözüm olarak, kameranın açısının değiştirilmesi veya fotoğrafı çeken kişinin bir iki adım hareket ederek konumunu değiştirmesi önerildi.

DAHA TEKNİK BİR AÇIKLAMA

Apple’ın açıklaması, iPhone 5’in kamerasında bir bozukluk olmadığı ortaya koyarken, birçok teknoloji sitesi yaşanan durumun teknik detayı hakkında daha ayrıntılı bilgiler sundu.

Apple Insider, “bir lensin sahip olduğu kırılma endeksinin, optik sistemden geçen ışığın dalga boylarını rakamsal olarak belirttiğine” dikkat çekerek, “bir lensin mükemmel görüntü alabilmek için görüntü düzeyindeki tek bir noktada bulunan tüm dalga boylarına, yani renklere odaklanacağını, ancak lensin dalga boylarını bir yakınsaklık noktasında toplamadığını” belirtti. Bu durum, frekansa bağımlı aberasyon, yani renk sapmasına neden oluyor.

Kısaca, ilk anda tecrübeli fotoğrafçıların açıklama getirebileceği durum çok sayıda iPhone 5 kullanıcısını endişelendirmiş olsa da, yeni nesil iPhone kamerasından teknik bir sorun bulunmuyor.(SNK)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com