iPhone ve iPad'de Şok!

iPhone ve iPad'de Şok!
Bir grup kullanıcı Apple'ı mahkemeye verdi...

Kişisel kullanıcı bilgilerini kendilerinden habersiz ve izinsiz olarak reklam şirketlerine verdiği suçlaması ile ABD'de bir grup iPhone ve iPad kullanıcısı Apple şirketini mahkemeye verdi. Davacılar adına Kaliforniya'nın Los Angeles şehrinde Jonathan Lalo adına açılan kollektif dava, Silikon Vadisi'nde büyük yankı uyandırdı. Açılan davada, iPhone ve iPad'in üreticisi Apple şirketi ile bazı mobil uygulama şirketlerinin, kullanıcıların yaş, ırk, cinsiyet, adres ve politik görüş gibi kişisel bilgilerinin davacıların izni dışında reklam şirketlerine satıldığı kaydediliyor.

ŞİRKET POLİTİKASINA TERS
Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, yapılan uygulamanın Apple şirketinin yazılı politikasına aykırı olduğunu belirten davacı Lalo, "Böyle birşeyin gerçekleşeceğini kimse bilmiyor ve beklemiyordu. Bu tamamen Apple'in şirket politikasına olduğu kadar yasalara da aykırı bir durum" diye konuştu. Açılan kolektif dava, Apple ve diğer mobil uygulama şirketlerinin bilgi transferlerini üçüncü partilere izinsiz iletmesini engellemeyi amaçlarken, Apple, dava hakkında açıklama yapmaktan kaçındı.

Davaların devamı gelebilir
Apple ve diğer mobil uygulama şirketlerine açılan söz konusu davanın devamı gelebilir. Steve Jobs başkanlığındaki Apple yönetiminin açılan davaya karşı takınacağı tavır merak edilirken, şirketin kişisel bilgilerin yazılı politika doğrultusunda güvence altına alınması yönünde adım atması bekleniyor. Uzmanlar, teknolojideki hızlı değişim ve gelişimle birlikte 'kişisel bilgilerin gizliliği' meselesinin tüketiciler açısından her geçen gün daha hassas bir konu haline geldiğini ve söz konusu dava türlerinin artabileceği uyarısında bulundu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com