Irak Halkı da Sokaklara Döküldü!

Irak Halkı da Sokaklara Döküldü!
Tunus ve Mısır'daki hükümet karşıtı gösteriler Irak halkını da harekete geçirdi...

Tunus ve Mısır'dan sonra yoksulluk ve artan yolsuzluk olaylarından şikayet eden Irak halkı da daha yüksek yaşam standartları talebiyle sokaklara döküldü.

ASKERLERLE GÖSTERİCİLER ARASINDA GERGİNLİK
Bağdat genelinde dört farklı bölgede, hükümetin kendilerine daha iyi hizmet sunmasını ve yolsuzlukla mücadele etmesini isteyen eylemciler, protesto gösterileri düzenledi.

Bağdat'ın ünlü sahafçılar çarşısı el Mutanabi'de yüzlerce kişinin katılımıyla başlayan protesto gösterileri, Bağdat'taki Tahrir (Kurtuluş) Meydanı'nda devam etti. Burada sayıları 1000'i bulan göstericiler, Iraklı siyasetçilerin İran etkisinde kalmasına tepki gösterdi. El Mutanabi'deki gösteriler sırasında askerlerle protestocular arasında kısa süreli gerginlik yaşandığı bildirildi.

BOŞ BİDONLARLA PROTESTO
Hükümet karşıtı sloganlar atan göstericilerin açtıkları pankartlardaki, "Kahire'den Bağdat'a, Yolsuzluk İstemiyoruz", "Yolsuzluğa hayır, özgürlüğe evet", "Bizim sokaklarımız çamurla, sizin cepleriniz parayla dolu" ve "Maliki de Saddam gibi öksüzlerle ilgilenmiyor" ifadeleri dikkat çekti.

Başkentin Şii mahallesi Sadr'da da sokaklarda yürüyen yaklaşık 2 bin kişi, ellerinde boş benzin bidonları taşıyarak, dünyanın en zengin petrol rezervlerinden birine sahip ülkede yaşanan sefalete dikkat çektiler.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com