Irak Meclisi'ndeki "Sadr" istifaları

Irak Meclisindeki Sadr istifaları
Irak'ta Şii Lider Sadr'ın siyasetten çekildiğini açıklamasından iki gün sonra, istifa eden milletvekilleri sayısı 11'e yükseldi

BAĞDAT (AA) - Irak'ta Şii Lider Mukteda Sadr'ın siyasetten çekildiğini açıklamasından iki gün sonra, istifa eden milletvekilleri sayısı 11'e yükseldi.

Sadr'ın liderliğindeki El-Ahrar grubuna mensup milletvekili Hakim ez-Zamili, yaptığı açıklamada, kendisiyle birlikte 5 milletvekilinin daha siyasetten çekildiğini belirtti.

 "Sadr ailesine bağlılığımızın bir göstergesi olarak siyasetten çekildiğimizi açıklıyoruz" ifadesini kullanan Zamili, bundan böyle parlamentoda yer almayacaklarını ve gelecek dönem yapılacak seçimlere de katılmayacaklarını dile getirdi.

Meclis'teki varlıklarının, Sadr Hareketi ve Irak Meclisi'ndeki Ahrar grubunun lideri Sadr'ın varlığına bağlı olduğunu vurgulayan Zamili, Sadr'ın siyasetten çekildiğini açıklamasının, kendileri için de siyasetin yasal örtüsünün kalkması anlamına geldiğini söyledi.

Zamili, istifa eden milletvekillerinin, "Hasan el-Cebburi, Riyad Gali, Hussam el-Ugabi ve Halid el-Ceyyaşi" olduğunu açıkladı. 

Sadr'ın siyasetten çekildiğini açıklamasının ardından iki gün içinde istifa eden milletvekili sayısı 11'e yükseldi. Grubun, mecliste 40 milletvekili bulunuyor.

Irak meclisindeki "El-Ahrar" grubu milletvekillerinden Meha ed-Dovri, Zeyneb Et-Tai, İyman El-Musevi, Hüseyin Ulvan El-Lami, Hüseyin Talib El-Mensuri, Hüseyin Hemhem dün yaptıkları açıklamada, parlamentodan çekildiklerini duyurmuştu.

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, kendi internet sitesinde yayımlanan açıklamada siyasi, kültürel ve sosyal alanda yurt içinde ve dışında faaliyet gösteren tüm ofislerinin kapatılacağını belirterek, hareketinin siyasi hayattan çekileceğini açıkladı. Bundan böyle parlamentoya girmeyeceklerini, kurulacak hükümetlere ortak olmayacaklarını dile getiren Sadr, yalnızca dini alanda faaliyet göstereceklerini, siyasetten çekilme kararı ile ailesinin ismini ve itibarını korumak istediğini belirtmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com