"Irak Türkleri Haftası"

Irak Türkleri Haftası
Eskişehir Vali Vekili Dalan: "Kardeşlik ve dostluğumuzun sonsuza kadar bitmeyeceğine olan inancımız tamdır. Türkiye, tek bir yürek olarak Türkmenlerin yanında olacaktır"- Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Başkanvekili Beyatlı: "Irak'ın uluslararası al

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türkmeneli Dernekleri Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen "Irak Türkleri Haftası" başladı.

Eskişehir Vali Vekili Rıza Dalan, haftanın açılışı dolayısıyla bir otelde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, şehit Doç. Dr. Necdet Koçak'ın yolundan giden Türkmenleri Eskişehir'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyete dile getirdi.

Türkmenlerin, Türkiye ve Irak arasından kardeşlik, dostluk köprüsü olduğunu ifade eden Dalan, şöyle konuştu:

"Irak'ın siyasi toprak bütünlüğünü ve bütün haklarının refah içinde yaşamasını arzu ediyoruz. Kardeşlik ve dostluğumuzun sonsuza kadar bitmeyeceğine olan inancımız tamdır. Türk dünyası üzerinde oynanan oyunları bozacak politikaların oluşmasında bu toplantının faydalı olacağına inanıyoruz. Her kesimden Türkmen kardeşlerimiz Eskişehir'de toplantı yapacak. Türkiye, tek bir yürek olarak Türkmenlerin yanında olacaktır."

Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Başkanvekili Aydın Beyatlı ise Osmanlı Devleti'nin Irak topraklarını terk ettiği günden bu yana ülkenin huzursuzluk içinde yaşadığını belirterek, Türkmenlerin hep makus kaderleriyle yalnız kaldığını vurguladı.

Bugün, Türkiye ve Türk dünyası üzerine ciddi oyunların olduğunu savunan Beyatlı, şöyle devam etti:

"Türkmenler de Türk dünyasının bir parçası olması nedeniyle bu oyunları her zaman yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin özellikle son dönemde uyguladığı politika adeta Irak'taki insanları rahatlatmıştır. 'Türkmenler Türkiye'nin casusudur' damgası üzerimizden alınmıştır. Irak ve Suriye, Ortadoğu'daki en zor bölgelerdendir. Oralarda siyaset uygulamak kolay değildir. Irak'ın üzerindeki karabulutların dağılacağını biliyoruz. Irak'ın uluslararası alanlarda hak ettiği yerleri alabilmesi için göreve hazırız ve buna talibiz. Eskişehir'in 130'a yakın Türkmeni bağrına basması, Eskişehir'e çağrılmak bizleri sevindirmiştir."

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Akkuş da Irak Türkleri'nin Irak'ın ana unsuru ve adeta çimentosu olduğuna değinerek, Irak'ta ve Suriye'deki Türkmenlere yönelik terör saldırılarını ve demogratif yapıyı değiştirmeye yönelik eylemlerin kabul etmediklerini anlattı.

Konuşmaların ardından basına kapalı bir toplantı gerçekleştirildi.

Öte yandan "Irak Türkleri Haftası" boyunca Eskişehir'de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Muhabir: Deniz Açık
Yayınlayan: Mürsel Çetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com