"Irak Türkleri Haftası"

Irak Türkleri Haftası
Irak Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Sarıkahya: "Eskişehirli iş adamlarına Irak'ta yatırım çağrısında bulunuyoruz. Her iki tarafın da kazanım sağlayacağı bir iş birliği geliştirebilmeyi umuyoruz. Özellikle Irak'ta yaşanan değişim sonrası inşaat s

Irak Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Riyaz Sarıkahya, Eskişehirli iş adamlarına Irak'ta yatırım çağrısında bulunarak, her iki tarafın da kazanım sağlayacağı bir iş birliği geliştirebilmeyi umduğunu belirterek, özellikle Irak'ta yaşanan değişim sonrası inşaat sektöründe birçok fırsat bulunduğunu ve iş adamlarına bu noktada destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türkmeneli Dernekleri Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen "Irak Türkleri Haftası" kapsamında kente gelen Irak Türkmenleri heyeti ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ortadoğu Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü, Eskişehir Ticaret Odası'nda (ETO) iş adamlarıyla bir araya geldi.

ETO Başkanı Metin Güler, toplantıda yaptığı konuşmada, Eskişehirli iş adamlarının Irak'ta daha etkin ve kalıcı yatırımlar yapabilmesinin önemini vurguladı.

- "Ekonomik ve sosyal iş birliğimizi güçlendirmeliyiz"

Eskişehir'in ticaret ve sanayisi hakkında bilgi veren Güler, şunları kaydetti:

"Bizler aynı dilin konuşulduğu ve geçmişten gelen yakın bağlara sahip iki devletin vatandaşları olarak, birlikte iş yapmak ve birlikte başarmak için son derece önemli bir altyapıya sahibiz. Bu bakımdan ülkemiz ile Türkmenlerin sosyal, ekonomik ve kültürel alanda daha güçlü bir birliktelik sağlamasını bizler çok arzuluyoruz."

ETO'nun Irak'ta Erbil Ticaret Odası ile yaptığı iş birliği anlaşmasına dikkati çeken Güler, şöyle devam etti:

"Bundan sonraki aşamada yapmamız gereken, ilişkilerimizi daha da sıkılaştırarak, iş birliğini artırmaktır. Şunu söylemeliyim ki hem şahsım hem de Eskişehir Ticaret Odası, global vizyonu doğrultusunda Irak'taki kardeşleriyle bir arada olmak ve birlikte iş yapmak için her zamankinden daha heyecanlı, daha isteklidir. Biz ETO olarak hem üyelerimizin ve Eskişehir'in hem de Türkmen kardeşlerimizin kalkınması için her türlü desteğe hazırız."

- Irak Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Sarıkahya

Irak Türkmenleri heyeti adına konuşan Irak Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Sarıkahya ise Eskişehirli iş adamlarına Irak'ta yatırım çağrısında bulunarak, her iki tarafın da kazanım sağlayacağı bir iş birliği geliştirebilmeyi umduğunu ifade etti. Özellikle Irak'ta yaşanan değişim sonrası inşaat sektöründe birçok fırsat bulunduğunu anlatan Sarıkahya, Eskişehirli iş adamlarına bu noktada destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Irak Türkleri heyetinde, Türkmen Lideri ve Irak Milletvekili Erşat Salihi, Irak Türkmen Devlet BakanıTuran Müftüoğlu, IKBY Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Türkmen Meclis Başkanı Yunus Bayraktar, Irak Türkmen Milletvekilleri Hasan Özmen ve Fevzi Ekrem, Irak Kerkük Milletvekili ve Irak Parlamentosu Irak-Türkiye Parlamenterler Dostluk Grubu Başkanı Jale Yunus Neftçi, Türkmen Adalet Partisi Genel Başkanı Enver Bayraktar, Türkmen Milli Eğitim Genel Müdürü Çetin Abdulkerim, Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Başkanvekili Aydın Beyatlı, yönetici, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri yer alıyor.

Muhabir: Mürsel Çetin
Yayınlayan: Mürsel Çetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com