Iraklı Gazeteci'den Su Ne Olacak Sorusu!

Iraklı Gazeteci'den Su Ne Olacak Sorusu!
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Iraklı gazetecileri kabul etti.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Iraklı bir grup gazeteciyi kabul etti. Eroğlu, kabulde yaptığı açıklamada Dicle ve Fırat Nehirlerinin hakça ve adil paylaşımının Türkiye, Irak ve Suriye'nin kalkınması için bir fırsat olduğunu söyledi. Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Eroğlu, aradaki münasebetler ne olursa olsun Türkiye’nin Suriye’ye verdiği suyu kesmesinin mümkün olmadığını söyledi. Eroğlu, "Bizim Suriye halkı ile problemimiz yok. Su konusunu bir tehdit unsuru olarak dikkate almadık, almıyoruz. Çünkü bu oradaki halkın ihtiyacı. Böyle bir konu aklımızın ucundan bile geçmedi" dedi.
 
Eroğlu, Türkiye’nin Fırat Nehri’nden saniyede 500 metreküp su verilmesi hususunda bir taahhüdü olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:
 
"2008-2009 yıllarında kuraklık dönemleri oldu. Irak, bu dönemde bizden fazla su talep etti. Biz barajlarımızı boşaltmak pahasına saniyede 500-600 metreküp su verdik. Mevcut suyun hakça, adilce dağıtılması gerekir. Dicle ve Fırat Nehrinin Suriye ve Irak tarafındaki kolları üzerine ölçüm ağı kurulmasını talep ettik. Mevcut suyun miktarını ölçelim, hakça taksim edelim diyoruz. Suyu kesmek, vermemek gibi bir şey asla aklımızdan geçmez. Teknik seviyede konuşup anlaşıyoruz, mutabık kalıyoruz. Irak’ta çok büyük su kayıpları var. Buna hiçbir nehir dayanmaz. Biz şeffafız, her şey açık. Bütün ölçümlerimizi yapıyoruz. Uzmanlar gelip görebilir. Biz ölçümlerimizi Irak tarafına da iletiyoruz ancak Irak’tan bize bilgi intikal etmiyor."
 
Eroğlu, Türkiye'nin kardeş ve dost ülkelere yardım elini uzattığını ifade ederek, bu çerçevede Irak'a da ağaçlandırma, çölleşme ile mücadele, fidan üretimi, sulama ve içme suyu projeleri ile atık suların geri kazanılması konularında destek verileceğini ifade etti. (KKK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com