Irak'ta çatışmalara tepki: Bakan istifa etti

Irak'ta çatışmalara tepki: Bakan istifa etti
Irak'ın Havice kentindeki gösterilere ordunun müdahalesinin ardından çatışmalar çıkarken, Irak Eğitim Bakanı Temim müdahaleyi protesto için istifa etti.

Irak ordusunun Kerkük'e bağlı Havice bölgesinde düzenlediği saldırıda çok sayıda göstericinin hayatını kaybettiği belirtilirken, 100'den fazla kişi yaralandı. Müdahelenin ardından bölgede ciddi gerginlikler ve çatışmaların yaşandığı ifade ediliyor.

Havice'de halen devam olaylarda toplam 23 kişinin öldüğü ve 114 kişinin yaralandığı, olayların bir subayın öldürülmesiyle başladığı iddia ediliyor.

Yönetim karşıtı gösterilerde fitil ateşlendi

Cuma günü başlayan Irak Başbakanı Nuri el-Maliki karşıtı gösterilerde bir subayın vurulduğu, hükümet güçlerinin olayla ilgili araştırma yapmak istemesiyle olayların büyüdüğü belirtiliyor.

Gösterilerdeki ölü ve yaralı sayısına dair hükümet kaynaklarından herhangi bir açıklama yapılmazken, bölgeye giriş ve çıkışlara izin verilmediği için olaylara dair sağlıklı bilgi de alınamıyor.

Kürt partiler toplantı yaptı

Kerkük'teki Kürt partilerinin yöneticileriyle Irak meclis üyelerinin, Kürdistan Yurtseverler Birliği binasında toplantı yaptıkları ayrıca Kerkük İl Meclisi'nin, yaşanan krizin sona ermesi için temaslarına devam ettiği ifade edildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Havice ilçesine komşu köylerdeki silahlı kişiler, Irak ordusunun göstericiler üzerine ateş açtığı bölgedeki bazı teftiş noktalarını ele geçirdi.

AA muhabirine açıklama yapan Kerkük il meclis üyesi Abdullah Sami Asi, Başbakan Nuri El Maliki karşıtı gösterilerin uzun süredir devam ettiğini, 19 Nisan'daki gösterilerin ardından Maliki'ye bağlı askeri güçlerin Havice ilçesine giriş ve çıkışları yasakladığını söyledi.

Kerkük'ün 45 km kuzeyinde yer alan Havice ilçesinde gerginliğin giderek arttığını vurgulayan Asi, Dicle Operasyon Gücü'nün de bölgeye gittiğini kaydetti.

Temim istifa etti

AA muhabirinin eğitim bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Salih el-Mutlak liderliğindeki Ulusal Diyalog Cephesi liderlerinden olan Irak Eğitim Bakanı Muhammed Temim, Irak ordusunun Havice'ye düzenlediği kanlı saldırıyı protesto için görevinden istifa etti.

Çatışmalar devam ediyor

Havice'deki gösterilerin organizatörlerinden Gassan Ebu Erkan çatışmaların devam ettiğini belirterek, Maliki'nin özel birliğine ait askerleri esir aldıklarını ve ellerindeki askerleri bir handa sakladıklarını iddia etti.

Çatışmaların başından itibaren bir helikopter düşürdüklerini öne süren Erkan, 6 zırhlı aracı ve 2 tankı ele geçirerek Maliki güçlerine karşı kullandıklarını kaydetti. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com