Irak'ta gözaltına alınan kadınlar

Irak'ta gözaltına alınan kadınlar
HRW'nin raporu, gözaltına alınan kadınlara uygulanan şiddeti ortaya koydu- Iraklı güvenlik güçleri tarafından yasalara aykırı olarak gözaltında tutulan binlerce kadın, işkence görmenin yanı sıra cinsel taciz tehdidine maruz kalıyor

Iraklı güvenlik güçleri tarafından yasalara aykırı olarak gözaltında tutulan binlerce kadının işkence gördüğü ve cinsel taciz tehdidine maruz kaldığı bildirildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nce (HRW) bugün yayımlanan raporda, hukuk sisteminin yeterince gelişmediği ülkede özellikle kadınların büyük tehlike altında olduğu vurgulandı. HRW'nin hazırladığı "No One Is Safe: Abuses of Women in Iraq's Criminal Justice System" (Kimse Güvende Değil: Irak Ceza Yargılaması Sisteminde Kadınlara Yönelik İhlaller) adını taşıyan raporda, kadınların kendi işledikleri suçlardan dolayı değil, eşlerinin ya da erkek akrabalarının faaliyetleri hakkında sorguya çekilmek için de gözaltına alındığına işaret edildi.

Özellikle erkek şüphelilerin akrabaları olan kadınların, yasalara aykırı bir şekilde, arama emri olmadan gözaltına alındığı ve yargılamanın her aşamasında şiddete maruz kaldığı ifade edilen rapora göre, cinsel taciz tehdidi, akrabalarının önünde tecavüz, elektrik şoku, baş aşağı asma, dayak ve falaka tutuklu kadınlara uygulanan şiddet yöntemleri arasında bulunuyor.

HRW'nin gözaltında tutulan kadınlarla yaptığı görüşmelere dayanarak hazırlanan raporda, bu kadınların büyük bir kısmının, güvenlik güçlerince kendilerine baskı yoluyla, okumalarına dahi izin vermeden imzalatılan itiraf belgelerinin mahkemede aleylerine kullanıldığını ifade ettikleri belirtildi. Raporda, mahkemelerin bu tututumun uluslararası hukuk standartlarını karşılamaktan çok uzak olduğu vurgulandı.

İçişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı tarafından gözaltına alınan ve sayılarının 4 bin 200'den fazla olduğu ifade edilen kadınların büyük bir çoğunluğunun Sünni olduğuna değinilen raporda, mezhep çatışmalarının yoğun yaşandığı ülkede, aslında mezhep ve grup farkına bakılmaksızın bütün kadınların tehdit altında olduğuna işaret edildi.

Raporda, uluslararası standartların çok gerisinde kaldığı belirtilen Irak mahkemelerinde ifadeleri zorla alınan şüphelilerin mahkum edildiği ve tutukluluk sürecindeki şiddet iddialarına kayıtsız kalındığının altı çizildi.

Rapora ilişkin açıklamada bulunan HRW Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu Müdür Yardımcısı Jose Stork, "Iraklı güvenlik güçleri ve yetkilileri, kadınlara acımasızca şiddet uygulamaları sanki ülkeyi daha güvenli yapacakmış gibi hareket ediyor. Aslında bu kadınlar ve akrabaları bize, güvenlik güçleri cezalandırılma korkusu olmadan insanları taciz etmeye devam ettikleri sürece ülkedeki güvenlik şartlarının daha da kötüleşeceğini belirtiyor" dedi.

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki'nin 2013'ün ocak ayında cezai yargı sisteminde reform değişikliği yapılacağı sözü vermesine karşın, aradan geçen bir yıllık süreye rağmen güvenlik güçlerinin kadınlara yönelik acımasız şiddet uygulama taktikleri temelde aynı şekilde sürüyor ve yüzlerce kadın hala kanunlara aykırı bir şekilde gözaltında tutuluyor.

Muhabir: Hatice Vildan Topaloğlu
Yayınlayan: Duygu Özbay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com