"Irak'taki savaşımız bitti"

"Irak'taki savaşımız bitti"
ABD Başkanı Barack Obama, ''Yaklaşık 9 yıl sonra, Irak'taki savaşımız bu ay sona eriyor'' diyerek, Irak savaşının bittiğini ilan etti.
Obama, Beyaz Saray'da Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Irak savaşının sona ermesinin ABD-Irak ilişkilerinde yeni bir fasıl anlamına geldiğini ve şimdi ''iki egemen ülke arasında normal bir ilişki'' üzerine odaklanacaklarını söyledi. 
 
''Amacımız, Irak'la birçok alanı içine alan kapsamlı bir ilişkiye sahip olmak. İlişkilerimiz zaman içerisinde gelişim gösterecek'' diyen Obama, savaş yorgunu Irak'ı bölgede bir demokrasi modeli haline getirme hedefini dile getirdi. Obama, ''Hedefimiz basitçe, Irak'ın başarılı olması, çünkü başarılı, demokratik bir Irak'ın, tüm bölge için bir model teşkil edebileceğini düşünüyoruz. Kapsayıcı nitelikte ve ulus inşasında Sünnisi, Şiisi, Kürdü, toplumun her kesimini bir araya getirebilen bir Irak'ın, bölgede demokrasi yaratma arzusundaki diğerleri için de bir model olabileceği düşüncesindeyiz'' diye konuştu. 
 
Obama, ''Irak halkı şunu bilmeli ki; yalnız olmayacaksınız. ABD, güçlü ve kalıcı bir ortak olarak yanınızda olmaya devam edecek'' ifadesini kullandı. 
 
ABD askerlerinin Irak'tan bu ay, ''başları dik ve gururla ayrıldığını'' belirten Obama, ''Irak'a ilk girme kararını tarihin yargılayacağını, ancak Amerikan askerleri ve sivillerinin fedakarlıkları ve Irak halkının cesareti neticesinde, Irak'ın şu anda 'kendi kendini yönetebilen, kapsayıcı ve muazzam bir potansiyele sahip' bir ülke haline geldiğini'' söyledi. 
 
ABD-Irak ilişkilerini, ''her iki ülke halkının güvenlik ve arzularını ilerleten eşit bir ortaklık ve geniş kapsamlı bir ilişki'' diye tanımlayan Obama, ''Şu anda tarihi bir andayız. Savaş sona eriyor. Önümüzde yeni bir gün var ve bize bu şansı verenleri asla unutmayalım'' diye konuştu. 
 
Obama, iki ülkenin, ticari ilişkiler, güvenlik, halklar arası ilişki, Irak'ın demokratik kapasitesini inşa etmeyi de içeren ''kapsamlı bir ortaklık'' inşa edeceğini belirtti. 
 
Irak Başbakanı Nuri El Maliki de, ABD ile Irak arasındaki yapıcı işbirliğinin ilk sayfasını tamamladıklarını belirterek, ilişkilerinin, Amerikan askerlerinin ayrılmasıyla sona ermeyeceğini söyledi. 
 
Ortaya koydukları hedefleri başardıklarını, terörizm ve El Kaide'yi yenilgiye uğratmada kimsenin hayal edemeyeceği eşsiz başarılar sağladıklarını ifade eden El Maliki, ''Şimdi ikinci aşamada da başarılı olmak için gerekli adımları tesis etmeliyiz'' diyerek, Stratejik Çerçeve Anlaşması kapsamında, ekonomik alanın yanı sıra, siyasi, eğitim, ticaret, kültür, yargı ve güvenlik işbirliği alanlarında işbirliği doğrultusunda adımlar atmaları gerektiğini dile getirdi. 
 
Obama ve El Maliki, basın toplantısının ardından, Irak savaşında ölen Amerikan askerlerinin de defnedildiği Ulusal Arlington Mezarlığına çelenk bıraktı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com