İran ajanını öyle bir yere saklamışlar ki...

İran ajanını öyle bir yere saklamışlar ki...
İran’ın yerin altındaki nükleer üssünün yanına yerleştirilmiş bir kayanın içinden tesisteki bilgisayarların izlenmesini sağlayan bir düzenek çıktı.
İran’ın nükleer silah ürettiğini iddia eden Batılı ülkelerin, bir nükleer tesisin yanına yerleştirdiği ‘ajan kaya’ ile tesis hakkında bilgi toplamaya çalıştığı ortaya çıktı.
 
Uluslararası Atom ve Enerji Kurumu (UAEK), patlamanın ardından tesise bir ziyaret düzenledi. Fakat kurumun raporunda patlamanın neden olduğu zararlara dair bir açıklama yer almadı. Yaklaşık 3 bin santrifüj bulunan tesisin uzun zamandır Amerikan, İngiliz ve İsrailli istihbarat ajanları tarafından yakından takip edildiği biliniyor. UAEK Ağustos ayı sonunda yayınladığı raporunda, İran’ın uranyum zenginleştirme kapasitesini Fordo üssündeki çalışmalarla iki katına çıkardığını açıklamıştı.
 
İsrail ve Batılı ülkeler, nükleer silah ürettiğini iddia ettikleri İran’ın çalışmalarının aksaması için zaman zaman ülkenin nükleer tesislerine sabotajlar düzenliyor. Geçtiğimiz sene ABD’nin hazırladığı iddia edilen Stuxnet virüsü ile düzenlenen siber saldırıda İran’ın nükleer çalışmalarının iki sene geriletildiği iddia edilmişti. Bu sene başında da İranlı bir nükleer fizikçi suikaste kurban gitti. Suikastı İsrail’in düzenlediği öne sürüldü. 2011 yılı Kasım ayında da İran’ın nükleer tesislerinde patlamalar meydana gelmiş, saldırıların sabotaj olduğu iddia edilmişti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com