İran, Babek Zencani'den parasını kurtarma telaşında!

İran, Babek Zencani'den parasını kurtarma telaşında!
Milyarder işadamı Babek Zencani'ye Petrol Bakanlığı'na olan borcunu ödemesi için yurt dışından ülkeye para transferi imkanı sağlanacak

Türkiye’de büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile 3 AKP’li Bakan, Bakan çocuklarının, ünlü işadamlarının ve Rıza Sarraf’ın (Reza Zarrab – Ebru Gündeş’in kocası) da aralarında bulunduğu AKP İktidarı’na yakın isimlerin isimlerinin deşifre olması gündemin en önemli merkez konusu haline geldi.İranlı Rıza Sarraf’ın ortağı olduğu söylenen İranlı milyarder işadamı Babek Zencani de operasyonların uluslararası ayağının olduğunu gösterdi.

İran’a uygulanan petrol ambargosunu altın ticareti ve başka sektörlerden elde edilen kazançlarla delmeye çalışan ikili dünya gündemini de sarstı.Özellikle İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) tepkisine neden olan İran ambargosunun Türkiye üzerinden Halkbank aracılığıyla delinmesiyle taraflardan sert açıklamalar gelmişti.

Türkiye’de Rıza Sarraf tutuklanırken, ortağı Babek Zencani kaçmıştı.İran’dan yapılan açıklamada Babek Zencani’nin gözaltına alındığı dünyaya duyurulmuştu.

Önemli davalar hakkında bilgi veren Ejei, Zencani soruşturması hakkında, “Ülkenin tüm kurumları kanuni ekonomik faaliyetleri destekliyor. Ticari faaliyetlerinde kanunlara aykırı davranmakla suçlanan ve takibe alınan birisi olursa iddiaların asılsız olması ihtimaline karşı ülkenin zarar etmemesi için öncelikle bu iddiaları araştırıyoruz” açıklamasında bulundu.“Babek Zencani, ülke kurumlarına 2 milyar eurodan fazla olan borcunu ödemediği şikayeti üzerine ülkeden çıkışının engellenmesi için gözaltına alınmıştır” diyen Ejei, gözaltına alınan iş adamının Merkez Bankası’na borcunu ödediğine dair bir mektup gönderdiğini, şu aşamada borcun gerçekten ödenip ödenmediğinin araştırıldığını ifade etti.

Ejei, Zencani hakkındaki yolsuzluk iddialarının araştırılması için de dosya açıldığını, iş adamının kapitülasyonlardan yararlanma şeklinin kanuni yollardan olup olmadığının da incelendiğini söyledi. Ejei, “Yargı kurumu iş adamına yurt dışında parası veya borcunu ödediğine dair belgesi varsa bunları ülkeye transfer edebilmesi için gerekli imkanları verecektir” açıklamasında bulundu.İran parlamentosundan bir grup milletvekilinin Zencani hakkında yolsuzluk soruşturması açılması talebinde bulunması ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yardımcısı İshak Cihangiri’ye yolsuzlukla mücadele için özel talimat vermesinin hemen ardından gözaltına alınan İranlı milyarder iş adamı Zencani, devlete ait petrol satışından elde edilen geliri ödememekle suçlanıyor. Zencani, 2 milyar 60 milyon euroluk ödemeyi gerçekleştirdiğini öne sürmüş, ancak İran Merkez Bankası, ödemenin yapılmadığını, gösterilen makbuzun da sahte olduğunu açıklamıştı. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com