İran bombasını patlattı

İran bombasını patlattı
Netanyahu'nun, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma, Irak işgali öncesi Colin Powell'ın sunumunu hatırlattı


ABD’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler 67. Dönem Genel Kurul Toplantıları’nın 3. gününde konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini ilginç bir biçimde eleştirdi.

Elinde, üçe bölünmüş bir bomba çizimi ile kürsüye çıkan Netanyahu, İran'ın son aşamaya yaklaştığını belirterek, "önümüzdeki bahar aylarında ya da en geç yazın son aşamaya geçecekler" diye konuştu.


İsrail Başbakanı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnandırıcı olmak için uranyum zenginleştirme programına önce bir kırmızı çizgi çekmek gerekiyor. İran, bomba yapması için gerekli olan nükleer zenginleştirmenin ikinci aşamasını tamamlamadan kırmızıçizgi çizilmeli. İran’ın sadece zenginleştirme tesislerini tam olarak görüyoruz ve onları düzgün şekilde hedef alabiliriz” şeklinde konuştu.

O KONUŞMAYI HATIRLATTI

İsrail Başbakanı'nın yaptığı bu ilginç sunum, Irak işgali öncesi 2003 yılında  dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın yaptığı sunumu akıllara getirdi. Irak'ın kitle imha silahları ürettiğini iddia eden Powell, iddiasını desteklemek için çeşitli çizimler kullanımıştı.

Powell, işgalden yıllar sonra, kendisinin de yanıltıldığını ve söylediklerinin yanlışlar içerdiğini itiraf etmişti.  

"İSRAİL HUKUKU'U İHLAL EDİYOR"

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda dün söz alan isimler arasında Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas da vardı. "İsrail’e sorumluluk ve cezadan kaçması için izin verilmeye devam ediliyor ve bazıları, İsrail’in uluslararası hukuk ve anlaşmaları ihlaliyle ilgili karar verici pozisyonların önünü tıkamaya devam ediyor" diyen Abbas sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu da aslında işgale kanunsuz işgal ve etnik temizlik politikalarına devam etmeleri ve Filistin halkına karşı uygulanan apartheid sistemini sağlamlaştırmaları için bir ehliyet niteliği sağlıyor”

ULUSLARARASI ANAYASA TEKLİFİ

Arap Baharı’nın başladığı Tunus’un cumhurbaşkanı Moncef Marzuki ise uluslararası anayasa mahkemesinin kurulması yönünde bir teklif sunarak “Bu mahkeme bazı anayasalara, yasadışı anlaşmalara ve hileli seçimlere karşı çıkmak için kullanılabilir ve BM ile BM sözleşmesinin müdahale etmediği pek çok konu ile ilgilenebilir” şeklinde konuştu.

Marzuki, Suriye’de süregelen kriz hakkında da “Tunus, Suriye halkının kurtarılması için acil müdahale talep ediyor. Beşar Esad ve yönetiminin gitmesini sağlamak için Arap Barış Gücü konuşlandırılarak demokratik bir devlet yaratmak yönündeki değişim garanti altına alınmalı” dedi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com