İran Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Burucerdi, Lübnan'da

İran Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Burucerdi, Lübnanda
İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Burucerdi:

BEYRUT (AA) - İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, "Hizbullah Suriye'ye müdahale etmeseydi, Lübnan da tıpkı teröristlerin eğitildiği ve Suriye'ye geçmek için üs olarak kullanılan Ürdün'e dönüşürdü" dedi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Sabil ile bir araya gelen Burucerdi, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Hizbullah, Suriye krizine 2 yıl boyunca müdahale etmedi. Eğer diğer taraflar müdahalede aceleci olmasaydı, Lübnan'ın egemenliği ve bağımsızlığının ciddi risk altında olduğunu hissetmeseydi böyle bir girişimde dahi bulunmazdı" diye konuştu.

Güvenliğin Lübnan'ın ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getiren Burucerdi, Hizbullah için bu konunun olağanüstü bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Hizbullah Suriye'ye müdahale etmeseydi, Lübnan da tıpkı teröristlerin eğitildiği ve Suriye'ye geçmek için üs olarak kullanılan Ürdün'e dönüşürdü" değerlendirmesinde bulundu.

 Irak İslam Şam Devleti'ne (IŞİD) karşı uyarıda bulunan Burucerdi, Irak ve Şam ülkelerinden kastedilenin, Lübnan ve Suriye olduğunu savundu.

- Suudi Arabistan'da bölgesel siyasette değişim çağrısı 

Suudi Arabistan'ın bölgesel konulara yaklaşımındaki siyasetinin temel bir değişime gitmesini ümit ettiğini dile getiren Burucerdi, bu yönde bir değişimin yaşanacağına dair işaretlerin olduğunu söyledi.

Burucerdi, "Şüphesiz, Suudi Arabistan'ın siyasetindeki olumlu değişimi memnuniyetle karşılarız" ifadesini kullandı.

ABD ve İsrail'i Suriye'de aşırı gruplara destek olmakla suçlayan Burucerdi, İsrail'in Suriye'den gelen "teröristler" için sahra hastaneleri hazırlaması, onları tedavi etmesi ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yaralılara moral vermek amacıyla ziyaretini onaylamadığını ifade etti. 

İsrail'in Hizbullah'a ait noktalara hafta başında düzenlediği saldırıları da kınayan Burucerdi, "Bu saldırıların hedefi, silahlı aşırı gruplara moral vermek, onların savaş meydanında yalnız olmadığını göstermek" dedi.

Terörün, Suriye'den Irak ve Lübnan'a da sıçrayacağını öne süren Burucerdi, "teröristlerin arkasında esas olarak siyonist düşmanlar ve ABD var" iddiasında bulundu. ABD'yi Suriye'deki teröristlere silah desteği sağlamakla suçlayan Burucerdi, yüzlerce Avrupalı radikalin de Suriye'de askeri faaliyetlerde bulunduğunu öne sürdü.

Suriye krizinin bir an önce çözüme kavuşmasını ümit ettiğini belirten Burucerdi, siyasi çözüme tarafların çoğunluğunun ikna olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Burucerdi,  İran'ın direnişin (Hizbullah), daimi ve sağlam destekçisi olduğunu kaydetti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile görüşen Burucerdi, dün Şam'dan Lübnan'a dün geçmiş ve Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile görüşmüştü. Burucerdi'nin, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile görüşmesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com