İran Dışişleri Bakanı Zarif Japonya'da

İran Dışişleri Bakanı Zarif Japonyada
İran Dışişleri Bakanı Zarif: “5+1 ile nihai anlaşmanın sağlanması zor değil”

TAHRAN (AA) – İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesi ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’dan oluşan 5+1 ülkeleri arasına nihai bir nükleer anlaşma sağlanmasının zor olmadığını söyledi.

İran basınında çıkan haberlere göre, resmi ziyaret kapsamında Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Zarif, İran-Japonya Parlamentolar arası dostluk grubu ile bir araya geldi.

İran ile Japonya arasındaki ikili ilişkilerin ve işbirliği alanlarının ele alındığı görüşmede Zarif, ülkesi ile 5+1 ülkeleri arasında devam eden nükleer müzakereler hakkında, “İran iyi niyet ve ciddi bir siyasi irade olması durumunda müzakerelerin çözüme ulaşacağına inanıyor. Biz bu bakış açısıyla müzakerelere başladık. Hiçbir zaman nükleer silah peşinde olmadığımız ve nükleer programımızda barışçıl amaçların dışında bir kullanım alanı olmadığı için nihai çözüme ulaşmanın zor olmadığına inanıyoruz” dedi.

ABD’de bazı grupların yaptırımların sonuç vereceğini düşündüğünü ve bu nedenle baskıyı arttırma yolunu seçtiklerini söyleyen Zarif, “Ancak geçmişteki tecrübelerden bu yolla sonuç elde edemeyecekleri dersini almalılar” dedi.

Zarif, barışçıl nükleer enerji faaliyetlerinin İran ile Japonya arasındaki işbirliği alanlarından biri olabileceğini belirterek, “Cenevre anlaşmasına göre bu tür işbirlikleri mümkün olacaktır. Güvenli nükleer enerji ile nükleer elektrik üretimi iki ülke arasındaki işbirliği alanlarından olabilir” diye konuştu.

Japonya-İran Dostluk Grubu Başkanı Masahiko Kamora ise İran ile 5+1 ülkeleri arasında sağlanan Cenevre anlaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, müzakerelerin olumlu ilerlemesinin Japonya adına mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Barışçıl nükleer enerji kullanım hakkının inkar edilemeyeceğini belirten Kamora, “İran, Cenevre anlaşmasının ardından taahhütlerine uygun davrandı. İran ile 5+1 ülkeleri arasında nihai anlaşma sağlanması Japonya’nın milli menfaatleri ile örtüşmektedir. Japonya nihai anlaşmanın sağlanabilmesi için elinden gelen yardımı yapmaya hazır” ifadesini kullandı.

Kamora, Cenevre anlaşmasının ardından oluşan yeni atmosferde Japonya’nın ekonomik alanda faaliyet gösteren firmalarının İran pazarına tekrar dönmek için istekli olduklarını belirtti ve “Hedef yaptırım değil, güven ortamının oluşturulması olmalı. İran’ın barışçıl nükleer faaliyetleri dünyaya anlatılmalı ve yaptırımlar kaldırılmalıdır” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com