- İran İçişleri Bakanı Fazli Pakistan'da

- İran İçişleri Bakanı Fazli Pakistanda
Bakan Fazli:

İSLAMABAD (AA) - İran İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazli, Pakistan ile sınır güvenliğinin arttırılması için ortak komisyon kuracaklarını, kaçakçılık ve terör olaylarına karşı ortak mücadele edeceklerini söyledi.

Fazli, iki günlük resmi ziyaret için geldiği Pakistan'da, temaslarının ardından mevkidaşı Nisar Ali Han ortak basın toplantısı yaptı.

Başkent İslamabad'daki Pencap Konukevi'nde düzenlenen toplantıda Fazli, iki ülke ilişkilerini daha da ileriye taşımak istediklerini belirtti. Başbakan Navaz Şerif tarafından kabul edildiğini, üst düzey temaslarda bulunduğunu ve mevkidaşı Ali Han ile bir araya geldiğini ifade eden Fazli, görüşmelerde iki ülke arasındaki sınır güvenliği konularının ele alındığını bildirdi.

Pakistan Başbakanı Şerif'in yakın bir tarihte ülkesini ziyaret edeceğini ifade eden Fazli, şunları kaydetti:

"İran halkı ve devletinin, Pakistan halkı ve devleti ile mevcut ilişkilerin güçlendirilmesi, iki ülkenin her alandaki ilişkilerinin daha da güçlendirilmesini isteyenlerdenim. Bu sabah Başbakan Navaz Şerif ve üst düzey yetkililerle görüşmeler yaptım. Görüşmelerimiz olumlu yöndeydi. İki sınırdaki güvenlik meseleleri ve ekonomik ilişkiler hakkında konuştuk. Yakında Başbakan Şerif İran'a gelecek, cumhurbaşkanımızla yapacağı toplantılarda iki milletin yararına olacak kararların alınacağına inanıyorum. Ayrıca bugün yaptığım görüşmeler neticesinde Pakistan ile sınır güvenliğinin arttırılması için ortak komisyon kuracağız ve kaçakçıklık ile terör olaylarına karşı ortak mücadele edeceğiz."

Pakistan İçişleri Bakanı Nisar Ali Han ise İran ve Pakistan arasındaki güçlü ilişkinin bölgedeki istikrarın garantisi olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Pakistan'ın İran devleti ile hiçbir sorunu yok. İran ile tarihe dayanan ilişkilerimiz her zaman önem taşıyor.  Özellikle Başbakan Navaz Şerif, iktidara gelmesiyle iki ülke arasındaki ilişkileri ve işbirliğini daha da artırmak istiyor. Sayın Fazli ile görüşmemizde sınır meselelerini ele aldık ve sınır bölgesindeki sorunların çözümü için iki tarafın sınırda görev yapan güvenlik güçlerinin arasındaki koordinasyon ve bilgi paylaşımı, kaçakçılık ile terörizme karşı eş zamanlı, gerekirse ortak operasyon düzenleyebilecek komisyon oluşturulmasına karar verdik."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com