İran ile karşılıklı fuar için imzalar atıldı

İran ile karşılıklı fuar için imzalar atıldı
İzmir Ticaret Odası ve İran Uluslararası Fuarcılık kuruluşu arasında imzalanan protokole göre Tahran ve İzmir'de karşılıklı olarak iki ülkenin ihraç ürünlerinin tanıtılacağı fuarlar düzenlenecek

İZMİR (AA) - İzmir Ticaret Odası ile İran Uluslararası Fuarcılık Kurumu arasında imzalanan protokol ile Tahran ve İzmir'de iki ülkenin ihraç ürünlerinin tanıtılacağı fuarlar düzenlenecek.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş,yaptığı açıklamada, 60 kişilik heyetin 25-29 Nisan'da İran'a gittiğini temasları sırasında İran Ticareti Geliştirme Bakan Yardımcısı Mir Abutaleb Bedri, Fuarlardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Afkhami Raad, İran İthalat Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Barkhardar ve İran Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Hossein Esfahbadi ile görüştüklerini ifade etti.

Tahran Ticaret Odası’nda düzenlenen ve İranlı iş insanlarının yoğun katılım gösterdiği toplantıda İran için yeni bir dönemin başladığına dikkati çektiklerini kaydeden Demirtaş, İran'a yıllardır uygulanan ambargonun haksız olduğunu, bunun hafifletilmesinin iki ülkenin de faydasına olduğunu kaydetti.

Demirtaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İki dost ve komşu ülke yan yana 150 milyon kişilik dev bir pazara sahip. Karşılıklı ticaretimiz ve yatırımlarımız çok daha fazla olmalı. Bunu sağlayabilmek için İran Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğiyle 2015’in ilk aylarında İran’da Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nı düzenleyeceğiz. Yine 2015’in ilk yarısında da İzmir’de, İran İhraç Ürünleri Fuarı'nı gerçekleştireceğiz. Böylece ne alıp ne satabileceğimiz konusunda fuar ortamında görüşme imkanı bulacağız.

İran ile daha fazla alanda ticaret yapabiliriz ancak bunun ortamının hazırlanması gerekiyor. Aslında yapmamız gereken iki ülke ticaretin serbest hale getirilmesi. Gümrük duvarlarının arkasına saklanarak hiçbir gelişme yakalayamayız. Tahran’da Ege Dış Ticaret Merkezi kurmak istiyoruz. Aynı şekilde İzmir’de de İran Dış Ticaret Merkezi kurabiliriz. Burada tüm ürünler depolanarak iç piyasaya gireceği zaman vergileri ödenebilir."

Tahran Ticaret, Sanayi ve Madenler Odası Başkanı Yahya Al Assad da İran'da özellikle petrol ve doğalgaz konusundaki yatırımların önemsendiği, ülkeye daha fazla Türk turistin gelmesini beklediklerini bildirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com