İran Karayılan'ı kurtardı!

İran Karayılan'ı kurtardı!
PKK'nın iki numaralı ismi Murat Karayılan ile ilgili bir iddiada ortaya çıktı...

Sabah gazetesindeki habere göre Türkiye, 2-3 Ağustos tarihlerinde başta Karayılan olmak üzere terör örgütü yöneticilerinin Kandil'de barındıkları bölgelerin koordinatlarını İran'a verdi.

MİT tarafından Kandil'in İran bölümüne ilişkin verilen 20 noktaya bir an önce operasyon düzenlenmesi talep edildi. Bu noktalardan ikisinin Karayılan'ın sürekli kullandığı bölge olduğu tespiti yapıldı.

YAKALANDI AÇIKLAMASI BİLİNÇLİ YAPILDI

Buna rağmen İran güvenlik güçlerinin gerekli hassasiyeti göstermediği ortaya çıktı. İstenen müdahale yapılmayınca Karayılan da bulunduğu yeri terk etti. Devletin ilgili kurumları arasında yapılan değerlendirmeye göre 13-14 Ağustos tarihlerinde İran kaynaklarından gelen '2 numara yakalandı' açıklaması bilinçli olarak yapıldı.

İRAN SADECE BEN YAKALARIM MESAJI VERDİ

İran, "Karayılan'ı ancak ben istersem yakalarım" mesajını vermek için bu açıklamayı yaptı. İran tarafından daha sonra sehven yapıldığı belirtilen açıklamalar üzerine Türkiye, Kandil'in İran bölgesine operasyon önerisi getirdi. Ancak İran bunu kabul etmedi. İran'ın ağır davranması üzerine Türkiye, Kandil'e operasyon kararı aldı. Hükümetin Ramazan sonrasında başlatmayı düşündüğü operasyon Çukurca'da 8 asker 1 korucunun şehit olduğu hain saldırıdan sonra öne çekilmiş oldu.

BAŞBAKAN TALİMAT VERMİŞ

Başbakan Erdoğan'ın 17 Ağustos'ta verdiği talimat ile aynı akşam hava harekâtı başlatıldı. İstihbarat birimlerine göre Türkiye'nin Karayılan, Fehman Hüseyin ve Cemil Bayık'ı ele geçirmesini istemeyen bölgesel güçler bu kişileri pazarlık unsuru olarak koruyor. Öte yandan Karayılan'ın yakalanmasıyla ilgili benzer bir iddia Akit gazetesinde de gündeme geldi. Gazetenin Ankara temsilcisi Yener Dönmez, "Kandil operasyonunun perde arkası" başlıklı yazısında önemli iddialarda bulunuyor. Dönmez'in çok özel kaynaklardan edindiği bilgilere göre MİT, Kandil bölgesinde belirlenmiş 20 kritik hedefi İran'a verdi. Bunların arasında Karayılan'ın bulunduğu koordinat da vardı. İran'ın bu hedefleri doğru biçimde vurup vurmadığı net değil.

KARAYILAN GÜVENLİ BÖLGEDE

Dönmez, Karayılan'ın öldürülmediği ve yakalanmadığının kesin olduğunu da kaleme aldı: "Alınan istihbarata göre Karayılan oradan güvenli bir bölgeye geçirildi. Bu, Karayılan'ın İran'ın kontrolüne alınması sonucunu doğurdu. Ve Suriye kökenli Doktor Bahoz kod adlı en şahin isim Fehman Hüseyin'in önü açıldı. Karayılan'ın güvenli yere götürülmesinin ardından da şehit sayısı patladı."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com