İran köşeye sıkıştı!

İran köşeye sıkıştı!
İsrail ve ABD füze tatbikatıyla İran’a meydan okuyacak

 

İsrail ve ABD ordularının düzenleyeceği en büyük ortak füze tatbikatında, binlerce ABD askeri İsrail topraklarında konuşlandırılacak. 
İran’ın nükleer silah elde etmesinden şüphelenen İsrail, Tahran rejiminin bu amacına ulaşmasını engellemek için çabalarını sürdürürken, ABD-İsrail tarihinin en büyük ortak füze tatbikatı için hazırlıklar başladı.
 
ABD Hava Kuvvetleri’nden Tuğgeneral Frank Gorenc, geçtiğimiz hafta Almanya’daki ABD üssünden İsrail’e geldi. 
 
Jerusalem Post'un haberine göre, Gorenc, dev tatbikatın planları konusunda İsrailli yetkililerle değerlendirmelerde bulunurken, binlerce ABD askerinin tatbikatta yer almasını umduğunu belirtti.
 
KOMUTA MERKEZLERİ KURULACAK
İsrail topraklarında bugüne dek gerçekleştirilecek en geniş kapsamlı tatbikatta, ABD, İsrail’de, İsrail ise Almanya’daki ABD üssünde komuta merkezi kuracak. Tatbikat, Ortadoğu’da düzenlenecek olası geniş kapsamlı operasyonlarda müşterek görev gücü oluşturulmasını amaçlıyor.
 
ABD aynı zamanda İsrail’e Yüksek İrtifa Terminal Alan Savunması (THAAD) sistemini ve gemilerde kullanılan Aegis balistik füze sistemlerini de getirecek. Aegis sistemi, İsrail’e yönelik füze tehditlerine yönelik test edilecek. ABD’nin kuracağı sistemler, İsrail’in füze savunma sistemleri Arrow, Patriot ve Demir Kubbe sistemleriyle koordineli şekilde çalışacağı ifade edildi.
 
Gorenc, İsrail’in doğusundaki Demir Kubbe sistemlerinden birisini gezerken, Holon’daki hava kuvvetlerinin füze savunma simülasyonlarını düzenlediği Test Bed laboratuarını ziyaret etti.
 
DEMİR KUBBE AĞI GENİŞLİYOR
İsrail hava kuvvetlerinin, petrol tesislerini korumak adına Hayfa kentine birkaç ay içinde Demir Kubbe sistemi kurmayı planlıyor.  Savunma Bakanlığı, 2012 sonunda tamamlanmak üzere üç yeni Demir Kubbe sistemi projesi için bütçe ayırdı. Hava kuvvetleri, savunma ihtiyacının karşılanması için İsrail’in kuzey ve güney sınırları boyunca yaklaşık 12 füze bataryası yerleştirilmesini öngörüyor. 
 
İsrail hava kuvvetleri, baharda düzenlenecek tatbikatta orta menzilli ve kruvazör füzelerini imha etmek için geliştirilen Sling füze savunma sistemini de kullanacak.(SYK)
 
Hürriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com