İran lideri Türkiye'ye ağır ithamda bulundu!

İran lideri Türkiye'ye ağır ithamda bulundu!
'Türkler Amerikalıların çizdiği yolda gidiyor...'

Reuters'ın haberine göre, İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr'e bir röportaj veren Hamaney'in askeri danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Arap ülkelerine yaptığı Türkiye usulü demokrasiyi benimseme çağrısını “beklenmedik ve hayal bile edilemez” ifadeler olarak nitelendirdi.

TÜRKİYE HALKINI KÜSTÜRECEK

Rahim-Safevi, “Türk devlet adamlarının Suriye ve İran'a yönelik tavırları çok yanlış. Ben Amerika'nın hedefleri doğrultusunda hareket ettiklerine inanıyorum” dedi. İranlı general, “Eğer Türkiye bu alışılmadık politikalarını terk etmezse, hem kendi halkını küstürecektir, hem de Suriye, Irak ve İran Türkiye'yle ilişkilerini yeniden değerlendirecektir” ifadelerini kullandı.

TÜRKLER YANLIŞ YOLDA İLERLİYOR

Rahim-Safevi, “Bence Türkler yanlış yolda ilerliyor. Bu yolun onlar için Amerikalılar tarafından çizilmiş olması çok normal” dedi. Hamaney'in danışmanı şöyle konuştu: “Türkler şimdiye kadar birkaç stratejik hata yaptılar. Bunlardan bir tanesi Erdoğan'ın Mısır ziyareti ve laiklik modelini orada sunmasıydı. Mısır halkının Müslüman olduğunu düşünürseniz bu beklenmedik ve hayal bile edilemez bir durumdu” dedi.

TÜRKİYE DIŞ POLİTİKASINI NETLEŞTİRMEZSE PROBLEMLER YAŞAYACAK

Türkiye'nin NATO'nun füze savunma kalkanına ev sahipliği yapma kararını da eleştiren Rahim-Safevi, Ankara yönünü değiştirmezse iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerinin riske gireceğini belirtti. Rahim-Safevi, “Eğer Türk liderler dış politikalarını ve İran'la ilişkilerini netleştirmezse problemler yaşayacaklar. Eğer iddia ettikleri gibi İran'la ticaret hacmini 20 milyon dolara çıkarmak istiyorlarsa, en kısa sürede İran'la uzlaşmaları gerekiyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com