İran Şam'daki saldırıyı kınadı

İran Şam'daki saldırıyı kınadı
İran, Şam’daki milli güvenlik binasını hedef alan ve aralarında Savunma Bakanı ve bazı diğer üst düzey yetkililerin de öldüğü bombalı saldırıyı şiddetle kınarken Şam yönetimine başsağlığı mesajı gönderdi.
İran Cumhurbaşkanı 1’incii Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a gönderdiği başsağlığı mesajında saldırıyı kınadı ve olaydan üzüntü duyduğunu ifade etti. Rahimi, mesajında, "Bölge ve uluslararası bazı ülkelerin, Suriye’deki terör saldırılarını destekleme faaliyetleri, bir sonuca varmayacak ve bu tip eylemler derhal durdurulmalı" dedi.
 
Olayla ilgili İran Dışişleri Bakanlığı tarafından da bir bildiri yayımlandı. Bildiride, saldırı şiddetle kınanırken, ülkeye silah sokulmasının ve yabancı müdahalelerin derhal durdurulmasını talep edildi.
 
SALİHİ, ANNAN’I ARADI
 
Saldırı ardından İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim’i arayarak Suriye milleti ve devletine ’Başsağlığı’ dileğinde bulundu. Salihi, görüşmede, şu ifadeye yer verdi: 
 
" Şüphesiz, Suriye halkının meşru istekleri, barışçıl yöntemler ve politik yollarla çözülebilinir ve yabancı destekli terör eylemleri terörist guruplar için üstünlük sağlamayacak."
 
Salihi ayrıca konuyla ilgili BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’la da bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan telefon görüşmesinde, Salihi, Afganistan ve Irak’ta şiddet ve terör faaliyetlerinin kötü sonuçlarına değinerek bu tip acı tecrübelerin Suriye’de yaşanmasının önüne geçilmesi için Annan’dan katı tutum ve tavır sergilemesini istedi.
 
İran Savunma Bakanı Ahmet Vahidi da yeni atanan Suriyeli mevkidaşını arayarak kendisine görevinde başarılar dilerken yaşan bombalı saldırıyı kınadı. Vahidi, "Teröristler, psikolojik savaş uygulayarak yüce ve dirençli Suriye milletini iradesine galip gelemeyecek" ifadesini kullandı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com