İran televizyonundan nükleer açıklaması

İran televizyonundan nükleer açıklaması
İran Press TV: Nükleer müzakereler İstanbul'da yapılacak.

İranlı Press TV, İran ile 5+1 nükleer müzakerelerin İstanbul’da yapılacağının teyid edildiğini bildirdi.

Press TV, İranlı kaynaklara dayanarak “İstanbul, gelecek hafta İran ile 6 büyük nükleer güç (5+1) arasında planlanan gelecek tur müzakerelerin yeri olarak teyid edildi” dedi.

Henüz İran Hükümet kanadından net bir açıklama gelmemesine rağmen "Nükleer müzakeler İstanbul'da olacak mı?" tartışmasına basın yoluyla son nokta konmuş oldu.

İran medyası: "İstanbul'da ilerleme olursa, sonraki toplantı Bağdat'ta yapılacak"

Haftalarca süren tartışmaların ardından Tahran ile 5+1 grubunun İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerin, İstanbul’da 14 Nisan’da yapılması yönünde mutabık kaldıkları bildirilirken İranlı medya, İstanbul’da kayda değer ilerleme olursa sonraki toplantının Bağdat’ta yapılacağını duyurdu.

İranlı medya, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 Daimi Üyesi ve Almanya’dan oluşan 5+1 grubu ile müzakerelerin İstanbul’da yapılması konusunda mutabık kaldıklarını belirtirken diplomatlara dayanarak görüşmelerin 14 Nisan’da gerçekleşmesinde de anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Bu arada, Batı’nın görüşmelerin yeri olarak bazı Avrupa kentlerini önerdiklerini ancak İran’ın bu önerileri reddettiği belirtilirken, son toplantısı Ocak 2011'de İstanbul'da gerçekleşecek müzakerelerde 5+1 grubuna başkanlık eden AB Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un önerdiği ülkeler arasında Norveç, İsviçre ve Avusturya’nın da bulunduğu ifade edildi.

"Suriye'nin dostları Esad'ı devirmek istiyor"

Press TV, İstanbul’daki “Suriye’nin Dostları” toplantısının Suriye Devlet Başkanı Esad’ı “devirmek” için düzenlendiğini öne sürerken kanala konuşan Lübnanlı Al-Akhbar gazetesi editörü Ömer Nashaba da, bu tür konferansların, Suriye’nin “içişlerine müdahalenin açık bir örneği” olduğunu öne sürdü.

Türkiye’nin evsahipliğinde geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen “Suriye’nin Dostları” toplantısına İran’dan sert tepkiler sürüyor. Press TV, Türkiye'nin konferansa ev sahipliğini Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı “devirmek” için yaptığını öne sürerken, kanala konuşan Lübnanlı Al-Akhbar gazetesi editörü Ömer Nashaba da, bu tür konferansların, Suriye’nin “içişlerine müdahalenin açık bir örneği” olduğunu savundu.

İranlı Press TV, yayınladığı bir programda “Türkiye, sözde ‘Suriye’nin Dostları’ konferansına evsahipliğini, Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın meşru hükümetini devirmek amacıyla yaptı” iddiasında bulundu.

Programa katılan, Beyrut’ta yayımlanan Al-Akhbar gazetesi editörü Ömer Nashaba da, İstanbul konferansını değerlendirirken konferansın ondan önce Tunus’ta gerçekleştirilen toplantı ile karşılaştırarak “Birçok ortak noktasının olduğunu düşünüyorum” dedikten sonra şu savları dile getirdi: 

“Ancak, Tunus konferansı, temel diplomatik kuralları ve temel uluslararası hukuku ihlal eden biçimde Suriye’nin içişlerine uluslararası müdahalenin açık bir uluslar arası deklarasyonu olan ilk konferans oldu.”

Ömer Nashaba, İstanbul'daki konferansın ilginç unsurunun “tonu” olduğunu, muhaliflere Suriye içerisindeki desteğin azaldığı için toplantıdaki bazı konuşmaların “tonu”nun yükseltildiğini savundu.

Bu tür konferansların “gerçek, dürüst dostluğun" herhangi bir işaretini vermediğini de savunan Nashaba, “Çünkü gerçek, dürüst dostluk, Suriyeli kurumların korunmasını önemsemektedir” sözlerini kullandı.(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com