İran ve "5 + 1" ülkeleri arasındaki müzakereler -Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest: -"Moskova'daki müzakerelerin başarılı geçmesi, "5 + 1" ülkelerinin işbirliği ve olumlu yaklaşımına bağlı"

İran ve "5 + 1" ülkeleri arasındaki müzakereler   -Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest:   -"Moskova'daki müzakerelerin başarılı geçmesi,   "5 + 1" ülkelerinin işbirliği ve olumlu yakl
İran ve "5 + 1" ülkeleri arasındaki müzakereler -Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest: -"Moskova'daki müzakerelerin başarılı geçmesi, "5 + 1" ülkelerinin işbirliği ve olumlu yaklaşımına bağlı"

TAHRAN (A.A) - İran, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan "5 + 1" ülkeleriyle Moskova'da yapılacak müzakerelerin başarılı geçmesinin işbirliği ve olumlu yaklaşıma bağlı olduğunu bildirdi.
     Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, haftalık olağan basın toplantısında, 18-19 Haziran'da Moskova'da "5 + 1" ülkeleriyle yapılacak müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
     İran'ın müzakerelere tam olarak hazır olduğunu kaydeden Mihmanperest, Bağdat'taki müzakerelerde tarafların sundukları önerilerin Moskova öncesi ele alınmasını umduklarını ifade etti.
     Müzakerelere devam konusunda Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın (NPT) hükümlerinin esas alındığını hatırlatan Mihmanperest, NPT'nin taraf ülkelere yükümlülüklerin yanı sıra haklar da verdiğine dikkati çekti.
     Mihmanperest, nükleer enerji elde etme haklarının resmen tanınması ve karşı tarafın çözüme yönelik ciddi tutumunun Moskova'daki müzakerelerin başarılı geçmesinde etkili olacağını bildirdi.
     Müzakere ortamının dostane olması ümidini dile getiren Mihmanperest, "Moskova'daki müzakerelerin başarılı geçmesi, "5 + 1" ülkelerinin işbirliği ve olumlu yaklaşımına bağlı" ifadesini kullandı.
     Mihmanperest, Moskova'daki müzakerenin içeriği ve çerçevesinin belirlenmesi için tarafların 18-19 Haziran'dan önce teknik uzmanlar düzeyinde bir araya gelmelerinin beklendiğini söyledi.
    
     Muhabir : Kerim Gülbetekin
     Yayıncı : Göksel Sözer (TAHRAN)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com