İran'da çok şiddetli deprem

İran'da çok şiddetli deprem
İran'da 8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İran'da 7,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 13 saniye süren deprem'in merkez üssü İran-Pakistan sınırı olarak bildirildi. İlk bilgiler 40 ölü olduğu yönünde.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi depremin büyüklüğünün Richter ölçeğine göre 7.8 olduğunu duyurdu. Ancak İran'ın Buşehr kentinde bulunan Tahran Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü Sismoloji Merkezi yerel saatle 15:14'te meydana gelen depremin 7.5 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

ÖLÜ HABERLERİ GELMEYE BAŞLADI

AFP'nin iddiasına göre İran'ı vuran depremde 40 kişi hayatını kaybetti. Bu haberi kısa süre sonra İran devlet televizyonu da doğruladı.

Sarsıntının büyüklüğü gözönüne alındığında yıkımın da büyük olacağı tahmin ediliyor. Şu anda depremin meydana geldiği bölgeyle iletişim tamamen kesilmiş durumda. Pakistan-İran sınırında 1200 evin yıkıldığı haberleri geliyor.

DEPREMİN MERKEZ ÜSSÜ

Depremin, İran'ın Zahedan kentinin 201 kilometre, Pakistan'ın Turbat kentinin de 250 kilometre uzaklığında meydana geldiği belirtildi. Sarsıntı yerin 15.2 kilometre derinliğinde oluştu.

SON 40 YILIN EN BÜYÜK DEPREMİ

Tahran'dan gazeteci Muhsin Asgari, depremi ''İran'ın son 40 yılın en büyük depremi'' olduğunu aktarırken, ''Fay hattı geçen hafta Buşehr yakınlarında sarsıntı yaratan hattan daha farklı. Bölgeyle iletişim kesilmiş durumda, depremin vurduğu bölgeye arama kurtarma ekipleri sevkedildi'' dedi.

DUBAİ BİLE SALLANDI

Sarsıntı öylesine şiddetliydi ki tüm Ortadoğu ülkeleri ve Körfez Bölgesi'nde hissedildi. İran'a kıyameti yaşatan depremi Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi de hissetti. Yetkililer yüksek binaların tahliye edilmesi emrini verdi.

Şiddetli sarsıntı Dubai'de de hissedildi. İnşaat işçileri binaları boşaltıp panik içinde kaçışırken, halkta sokaklara döküldü. Dubai'den twitterda depremden hemen sonra çekilen bu kare paylaşıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com