İran'da imza skandalı

İran'da imza skandalı
Başbakan’ın iki yıl sonra gerçekleştirdiği İran ziyareti bol krizli geçti geçti.

İlk önce ortak basın toplantısında tercüman krizi yaşandı ardından imza krizi. Metnin farca olduğunu gören Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi anlaşmayı imzalamakta tereddüt etti. Daha sonra Başbakan’ın talimatıyla farsça metne imza attı. Bakan Zeybekçi ileride Erdoğan Bayraktar gibi ne yaptıysam Başbakan’ın talimatıyla yaptım derse şahidiyiz!..

 

Başbakan Erdoğan'ın İran temasları sırasında yaşanan imza krizi ilginç görüntülerin oluşmasına neden oldu. İmza atmak istemeyen Bakan Zeybekçi, Erdoğan'ın işaretiyle imzayı attı.

 

Tahran'da ortak basın toplantısında ticaret konuşulurken tercümanın “Doğalgaz ithalatı için güzel bir anlaşmaya vardık” şeklideki anonsundan sonra hareketli dakikalar yaşandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, bu anonsun yanlış çeviriden kaynaklandığını açıkladı.

 

Bu olayın atlatılmasının ardından, 'Türkiye-İran arasında ticaret anlaşmasının imzalanacağı' anons edildi. Bunun üzerine masanın Türkiye tarafında yaşananlar, dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hemen yerinden fırlayıp Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüştü; imza için Nihat Zeybekçi’nin ismi anons edilmesine rağmen dakikalarca masaya geçilmedi.

 

Nihat Zeybekçi’nin tereddütlü duruşu Bakan Yıldız’ın dikkat çeken mimikleri gözlerden kaçmadı; sonunda rahatlatan el işareti Bakan Yıldız’dan geldi. Yıldız, Başbakan'a "Sorun yok" mesajı iletti.

 

Taner Yıldız, Başbakan Erdoğan'ın yanına giderek yaşananları açıkladı ve sorun Başbakan'ın masaya oturan Zeybekçi'ye eliyle imza için onay vermesinin ardından çözüldü.

 

İmza krizinin ise, hazırlanan anlaşma metninin sadece Farsça yazılmış, metinde Türkçe yada İngilizce‘ye yer verilmemiş olmasından kaynaklandığı öğrenildi. Anlamadığı bir metne imza atmak istemeyen Zeybekçi, Başbakan Erdoğan'ın el işaretiyle Farsça anlaşmaya imza attı. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com