İran’da seçime Hamaney ayarı

İran’da seçime Hamaney ayarı
Haşimi Rafsancani ve İsfendiyar Rahim Meşai’nin cumhurbaşkanlığı adaylıkları reddedildi.

İran’da Anayasa Koruyucular Konseyi, Haşimi Rafsancani ve İsfendiyar Rahim Meşai’nin cumhurbaşkanlığı adaylıklarını reddetti.
 
İran İslam Devrimi’nin önde gelen isimlerinden eski cumhurbaşkanı Rafsancani, güçlü adaylar arasında bulunuyordu.
 
Meşai ise mevcut Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın desteklediği adaydı. Ahmedinejad, eski başdanışmanları arasında bulunan Meşai’nin adaylığının reddedilmesine itiraz edeceğini duyurdu. Meşai’ye getirilen adaylık yasağını ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e götüreceğini söyleyen Ahmedinejad “Meşai adaletsizlik kurbanı” dedi.
 
Rafsancani ise adaylığının reddedilmesine itirazda bulunmayacağını açıkladı.
 
Eski cumhurbaşkanının seçim kampanyasını yöneten Eşhag Cihangiri, “Rafsancani her zaman rejimin savunucusu olmuştur, öyle de kalacak” diye konuştu.
 
Ilımlı ve reformcu olarak bilinen iki adayın saf dışı bırakılmasının, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhafazakâr adayların önünü açacağı belirtiliyor.
 
ABD, Rafsancani ve Meşai’nin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişinin cumhurbaşkanlığı adaylığının veto edilmesine tepki gösterdi ve dini yönetimi iktidar üzerindeki kontrolünü pekiştirmeye çalışmakla suçladı.
 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, Anayasa Koruyucular Konseyi’nin yüzlerce adayın başvurusunu herhangi bir neden belirtmeden reddettiğini hatırlattı.
 
Ventrell, yaklaşık 700 adaydan sadece 8’ine onay veren konseyin, “İran halkının çıkarlarından çok rejimin çıkarlarını koruyacağına inandığı adayların başvurusunu kabul ettiğini” öne sürdü. Konsey sözcüsü Abbasali Kedhudai, 79 yaşındaki Rafsancani’nin adını vermeden yaş faktörünün veto kararında önemli bir rol oynadığını söylemişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com