İran'da Türk dizilerine büyük ilgi

İran'da Türk dizilerine büyük ilgi
İngiltere'den İran'da yaşayanlara yönelik uydu aracılığı ile yayın yapan bir kanalda yayınlanan Türk dizileri tutku haline geldi.

İran'da Türk televizyon dizilerine büyük ilgi olduğunu göz önüne alan bir şirket, İngiltere'den yayın ruhsatı alarak Farsça dublajlı dizileri yayınlamaya başladı. Kanalın ilgi görmesi üzerine şirket bir de Batı pop müziği klipleri yayınladığı müzik kanalını açtı.
Türk dizilerini daha önce Dubai'den uydu aracılığıyla yayın yapan MBC kanalında Arapça dublajlı olarak izlemeye çalışan İranlılar, kendi dillerindeki yayın ile ekran tutkunu olurken, polis İran'daki Fars kültürüne zarar verdiği iddia edilen bu programların izlenmesini engellemek için sık sık çanak anten operasyonları düzenlemeye başladı.


İran'da 1994 yılında onaylanan yasa ile ithalatı, depolanması, üretimi, satışı ve monte edilmesi yasak olan uydu alıcıları gizlice kullanan İranlılar, özellikle 'Aşk-ı Memnu' ve 'Ezel' dizilerinin tutkunu oldu. Akşam saatlerinde yeni bölümleri, gündüz ise tekrarı yayınlanan Türk dizileri sayesinde Kenan İmirzalıoğlu, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ'un bu ülkede çok sayıda hayranı olduğu ifade edildi. İranlılar'ın çanak antenlerini klima motorlarının kutusu içine ev içlerinde pencere önlerine monte edildiği biliniyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com