İran'dan Cemaat'e nota!

İran'dan Cemaat'e nota!
İran, STV’de yayınlanan Osmanlı’da Derin Devlet dizine nota verdi.

Patrona Halil İsyanı eksenli ve Osmanlı’daki derin yapılar İran Şahı Tahmasp (Şah Tahmaz) ile Osmanlı Sarayı arasında geçiyor.
16. yüzyılda geçen dizinin ilk bölümünde, söz konusu dönemde İran'da kurulu olan Safevi Devleti ile Osmanlı arasındaki toprak ihtilafı konu edildi. İran Şahı I. Thamasp elçisi aracılığıyla Osmanlı Padişah'ı 3. Ahmet'ten 6 eyaleti geri vermesini istiyor. Sultan 3. Ahmet ise “madem İran şahı istedi Osmanlı sultanına da vermek düşer” diyor.  Vezirin şaşkın bakışları arasında Sultan Ahmet, elçinin önüne bir kaya parçası koyduruyor ve “bunu götür” diyor.  İran elçisi “sultanımız latife ediyor herlade” deyince Sultan Ahmet: “Bu İstanbul’un taşıdır. Bu şehri İstanbul ki bir misli bahadır bir sengine yekpare acem mülkü fedadır.“ diyor.  
 
Dizide Osmanlı’nın içinde çıkan isyanlar ve saray fitnelerinde Acem Ajanları’nın kurduğu teşkilatlanma anlatılıyor.
 
İran’ın Ankara Büyükelçiliği, diziyle ilgili olarak STV yönetimine protesto mektubu gönderdi.  
 
İran Devlet Televizyonu'nun haberine göre Nota mektubunda, "dini değerlere bağlı" kimliğiyle bilinen bir kanalın, Şiilik ile ilgili yanıltıcı propaganda yapmasının da beklenmedik bir davranış olduğu ifade edildi. İran'ın Ankara Büyükelçiliği daha önce de Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Iran karşıtı propaganda yapıldığı suçlamasıyla RTÜK'e şikayette bulunmuştu. (AAK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com