İran'dan Kürt açılımı!..

İran'dan Kürt açılımı!..
1979’dan beri sadece Şiilerin vali olabildiği İran’da bu geleneği bozan Hasan Ruhani, Urumiye kentine Kürt vali atadı. İran, Rojava’da da ofis açacak
İran’da kısa süre önce Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Hasan Ruhani, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Urumiye kentine Kürt kökenli bir vali atadı. Ruhani böylece İran’da Şiilerin vali olması yönündeki geleneğe reformist bir adımla son vermiş oldu.
 
1979’daki İran İslam devriminden bu yana ülkedeki önemli ve strateji makamlara Şii kökenli yöneticileri atayan İran yönetiminin, Irak, Suriye ve Türkiye’deki Kürt grupların siyasi hareketliliğini dikkate alarak yerel yönetimler sisteminin işleyişinde değişiklik yaptığı belirtildi.
 
 
“YERELDEN BAŞLAYALIM”
 
Kürtçe TV ve radyo yayınlarının serbest olduğu İran’da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler “Kürdistan eyaleti” olarak tanımlanıyor.
 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD ziyareti öncesinde kurmayları ile biraraya gelerek İran’da yeni bir Kürt reformuna ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Aksi taktirde İran rejimine düşman grupların ülkedeki Kürtleri kışkırtacağı uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı, işe yerel yönetimler sisteminde başlanmasını, ülkedeki Kürtlerin sisteme dâhil edilmesini, ortak yönetiim modeline geçilmesini ve bazı kentlere Kürt vali atanmasını istedi.
 
Ruhani’nin, kurmayları ile yaptığı görüşmenin ardından elini çabuk tutan İran İçişleri Bakanlığı, Urumiye kentine Feridun Himmeti’yi vali olarak atadı. Himmeti, valilik görevini önümüzdeki haftadan itibaren yürütmeye başlayacak. İran’ın Kürt açılımının sadece iç siyasi dengelerle sınırlı kalmayacağı ve diğer ülkelerde yaşayan Kürtlerle ilişki kurulmasını da kapsadığı belirtildi.
 
KAMIŞLO’DA OFİS AÇACAK
 
İran’ın bu kapsamda Suriye’nin Kürt bölgesi Rojava’daki Kamışlo’da bir temsilcilik açmayı planladığı da öğrenildi. Ağustos ayında Türkiye temaslarının ardından PYD Lideri Salih Müslüm’i Tahran’a davet eden İran’ın, İran Dışişleri Bakanlığı talimatı ile geçtiğimiz hafta Suriye’nin kuzeyine bir heyet yollayarak bölge ile ilgili çok geniş kapsamlı bir rapor hazırlattığı ortaya çıktı. Raporda Beşar Esad’lı bir Suriye’de Kürtlerle doğrudan ilişkilerin kurulmasının gerekliliğine vurgu yapılarak, özel bir temsilciliğin açılması istendi. Bunun üzerine harekete geçen İran yönetimi, 2014’ün Şubat ayında Kamışlo’da temsilcilik açacak.
 
 
Kürt vali Himmeti’nin PKK ile ilişkisi iyiydi
 
URUMİYELİ ve Kürt kökenli olan Feridun Himmeti, 1992-1998 arasında PKK’nın üst düzey yöneticileri ile doğrudan ilişkileri bulunan önemli bir siyasi figür olarak biliniyor. Osman Öcalan’ın Urmiye kentinde yaşamak için izin almasını da Himmeti sağlamıştı. Urumiye Devlet Televizyonu’nun başındayken önemli çalışmalara imza attan Himmeti, Urumiye’de tanınan biri. Himmeti, İran Parlamentosu yedinci dönem seçimlerinde İlam Eyaleti’nden milletvekili adayı olmuştu. İran İçişleri Bakanı Rahmani Fazli’nin en yakın dostlarından biri olarak bilinen Himmeti, Doğu Kürdistan’ın İlam şehrinde dünyaya geldi ve bugüne kadar İran İslam Cumhuriyeti’nde birçok mevki ve makamda çalıştı. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com