İran'dan nükleer rest

İran'dan nükleer rest
İran, ikinci bir nükleer santral inşa etmeyi planladığını açıkladı.
İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Feridun Abbasi Devani, elektrik üretimi için yapılacak yeni santralin 1000 megavat üretim gücünde olacağını belirti.
 
Yeni santralin ülkenin güneyindeki Buşehr kentinde, var olan tek nükleer santralin yanında, inşa edileceğini belirten İranlı yetkili, İran’ın santral yapımında yeterli birikime sahip olmadığından yabancı ülkelerin yardımına ihtiyaç duyduklarını kaydetti.
 
Santralin, İran takvimine göre, gelecek yıl (Mart 2013 ile Mart 2014) yapılacağı ifade edildi. 
 
İran’ın, Rusların yardımıyla yaptırdığı mevcut Buşehr nükleer santralinin Kasım ayında tam kapasite faaliyete geçmesi bekleniyor.
 
%27 Teknik hatadan kaynaklı 
 
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) müfettişlerinin İran’ın dağ altındaki Fordo nükleer tesislerinde yüzde 27 oranında zenginleştirilmiş uranyum izleri bulduğuna dair kurumun yayınladığı son rapora da değinen İranlı yetkili söz konusu olayın ‘teknik bir hatadan’ kaynaklanmış olabileceğini söyledi.
 
Parçin’de inceleme yapılması için doyurucu gerekçe verilmedi
 
UAEK müfettişlerinin Parçin askeri tesislerinde inceleme yapma talebini değerlendiren Abbasi Devani, “Parçin’de nükleer tesislerimiz yok, orası askeri bir tesis. UAEK, bazı ülkelerin baskısı ile Parçin’i incelemek istiyor. Kurum, İran’a, Perçin’de neden inceleme yapmak istediğine ilişkin ikna edici bir gerekçe sunmadı. Parçin’de nükleer tesisler olmadığından İran’ın bu konuyu görüşmeyecek” dedi.
 
Başkent Tahran’ın güneydoğusundaki Parçin askeri kompleksinde İran’ın askeri amaçlı nükleer denemeler yaptığı iddia edilmişti. (EAK)
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com