İran'dan Şok Geri Adım!

İran'dan Şok Geri Adım!
İran Haber Ajansı: Tahran koşulsuz olarak masaya oturmaya hazır...

AB'nin bugün İran'a yeni yaptırımlar kararını onaylamasının ardından İran'dan flaş bir haber geldi. İran, koşulsuz olarak masaya oturmaya hazırız dedi..

AB'DEN İRAN'A EN AĞIR PAKET
AB Dışişleri bakanlarının onayladığı yaptırımlar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen paketin ötesine geçiyor. Avrupa Birliği'nin şimdiye dek bir ülkeye uygulayacağı en ağır pakette, enerji sektörüne yönelik kısıtlamalar da var.

İran'a işlenmiş petrol ürünleri ihracı, doğalgazın sıvılaştırılması, İran'ın finans sektörüyle devrim muhafızları hedefte.

İran yönetimi de, nükleer takasa ilişkin ikinci mektubu bugün Viyana'daki Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Yukiya Amano'ya sundu.

Mektupta "İran'ın uranyum takasına ilişkin görüşmelere hemen başlamaya hazır olduğu" bildiriliyor.

TAKASA YENİ İVME
ABD, Rusya ve Fransa'ya da ulaştırılan mektupla, takasa yeniden ivme kazandırmaya çalışacak.

İran'ın mektubuna dair açıklama dün İstanbul'da üçlü bakanlar zirvesinde yapıldı.

Petrol ve doğalgaz sektörüne yatırım yasaklanıyor

Bu arada, AB dışişleri bakanlarının onay verdiği İran'a ilave yaptırımlar sonucunda, bu ülkenin petrol ve doğalgaz sektörüne yeni yatırım, teknik destek ve teknoloji transferi yasaklanacak.

Bu hafta içinde AB resmi gazetesinde yayımlanmasıyla geçerlilik kazansa da bazı üye ülkelerdeki iç onay süreci nedeniyle AB genelinde yürürlüğe girişi haftalar alacak olan ilave yaptırımlarla İran'a, bankalarına ve sigorta şirketlerine yeni şube yasağı ve büyük meblağlı transferlerde onay alma zorunluluğu gibi yeni kısıtlamalar getirilecek.

Yeni yaptırımlarla İran şirketlerinin Avrupa'daki varlıklarının dondurulması kolaylaşacak.

BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyum için silah yapımında da kullanılabilen malzemelerin İran'a satışını yasaklayacak olan AB, nükleer faaliyette kullanılacak malzeme taşıdığından şüphelenilen İran gemilerinin uluslararası sularda denetlenebilmesine onay verecek.

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ilave yaptırımların nükleer faaliyetleri konusunda müzakerelere girmesi için İran üzerindeki baskıyı artıracağını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Werner Hoyer ise, "Amaç İran'ı müzakere masasına geri getirmek" diyerek bu yaklaşımı doğruladı.

İran'a ilave AB yaptırımlarını yumuşatmak için çaba gösteren İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise, AB içinde hiçkimsenin İran'ın nükleer programı sorununun sadece yaptırımlarla çözüleceğini savunmadığını belirterek "Yaptırımların dezavantajı da var. Bu sayede (İran'da) yanlış kişileri
güçlendirip zenginleştirebilirsiniz" uyarısında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com