İran'dan Türkiye'ye füze kalkanı tehdidi

İran'dan Türkiye'ye füze kalkanı tehdidi
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in askeri danışmanı Orgeneral Yahya Rahim Safevi, Türkiye'nin NATO füze kalkanı ve Suriye konusunda izlediği politikalardan vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in askeri danışmanı Orgeneral Yahya Rahim Safevi, Türkiye’nin NATO füze kalkanı ve Suriye konusunda izlediği politikalardan vazgeçmesi gerektiğini belirterek, aksi halde sonuçlarına katlanması gerekeceği tehdidinde bulundu. İran Genelkurmay 2. Başkanı Tuğgeneral Mesut Jazayeri de, "Türkiye, İsrail'e tam destek vermenin hesabını vermeli" dedi.
İran’ın yarı resmi Mehr Haber Ajansı’na konuşan General Safevi, "Türkiye, NATO füze kalkanı, Suriye ve Arap dünyasında laikliği teşvik etme politikalarını radikal şekilde yeniden geçirmeli" dedi.

Safevi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Mısır ve Tunus’ta yaptığı konuşmalarla Arap ülkelerini Türk tarzı demokrasiye davet etmesini de "beklenmedik ve hayal bile edilemez" olarak niteledi.

Türkiye’nin İran ve Suriye’ye karşı takındığı tutumu yanlış bulduğunu söyleyen General Safevi, "Türkiye, Amerika’ın çıkarlarına göre hareket ediyor. Ankara bu olağan dışı siyasi tavırlardan vazgeçmezse, hem Türkiye halkı iktidardan uzaklaşacak hem de Suriye, İran ve Irak gibi komşu ülkeler Türkiye ile siyasi bağlarını gözden geçirecek" dedi.

İran Devrim Muhafızları komutanlarından General Mesud Cazayeri ile, Türkiye’yi NATO füze kalkanına ev sahipliğini yapmanın sonuçlarını iyi düşünmeye çağırdı.

General Cazayeri, "Türkiye, böyle bir kararla, bütün imkanlarını Siyonist rejimi desteklemek için kullandığını görmelidir" diye konuştu.
 

 İRAN ORDUSU: "TÜRKİYE, İSRAİL’E TAM DESTEK VERMENİN HESABINI VERMELİ"

İran’dan Türkiye’ye yönelik en üst düzeyde eleştiriler gelmeye devam ediyor.

İran Genelkurmay 2. Başkanı Tuğgeneral Mesut Jazayeri de, Türkiye’nin NATO radarını kabul etmesine tepki göstererek, Türkiye’nin uzun dönemli stratejik çıkarlarını yeniden düşünmesi ve diğer ülkelerin "acı tarihi deneyimlerinden" ders alması gerektiğini savunarak, "Türkiye, İsrail’e tam destek vermenin hesabını vermeli" şeklinde konuştu.

Tahran Times gazetesi ve Pres TV gibi İran basın kuruluşlarına göre, Mesut Jazayeri, Türkiye’nin uzun dönemli stratejik çıkarlarını yeniden düşünmesi ve diğer ülkelerin "acı tarihi deneyimlerinden" ders alması gerektiğini öne sürerken Ankara’nın kendi Müslüman toplumunun gücüne ve başka yerlerdeki Müslümanların gücüne daha fazla güvenmesi gerektiğini savundu.

Türkiye’nin bölgedeki güvenliği güçlendirmek için bir rol üstlenmesi gerektiğini söyleyen Mesut Jazayeri, "Türkiye, topraklarında ABD destekli füze savunma üssü kurmasıyla Ankara anlaşmasını kabul etmesinin ardından İsrail rejimine tam destek vermenin hesabını vermeli" ifadelerini kullandı.

Öte yandan İran basını, Türkiye’nin NATO füze kalkanı sisteminin "müttefiklerin ulusal güvenlik sistemlerinin kapasitesini ve gücünü arttırmayı amaçladığını" iddia ettiğini vurguladı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com